Merkel trzyma się mocno. Jej partia też


Po zażegnaniu kryzysu na Cyprze kanclerz Niemiec Angela Merkel pozostaje najbardziej popularną polityk w kraju, a jej partia cieszy się największym poparciem wśród ugrupowań parlamentarnych - wynika z sondażu dla telewizji ARD.

Spośród czołowych niemieckich polityków najlepiej oceniana jest Angela Merkel (poparcie 68 proc. respondentów) i minister finansów Wolfgang Schaeuble (63 proc.) - wynika z sondażu Deutschland-Trend przeprowadzonego dla telewizji publicznej ARD przez ośrodek Infratest dimap. Kolejne miejsca zajęli: premier landu Nadrenia Północna-Westfalia Hannelore Kraft i szef frakcji Socjaldemokratów Frank-Walter Steinmeier (po 54 proc.) oraz minister obrony Thomas de Maiziere (53 proc.).

Jednocześnie o cztery punkty procentowe - do 32 proc. - spadł odsetek Niemców zadowolonych z pracy kandydata opozycyjnej SPD na kanclerza, Peera Steinbruecka.

Siła Merkel, siła partii

Równie silną pozycję co Merkel ma jej partia CDU/CSU. Poparło ją 41 proc. badanych, czyli tyle, ile łącznie wynosi poparcie dla dwóch kolejnych sił w parlamencie, SPD (27 proc.) i Zielonych (14 proc.). Taki rozkład sił nie gwarantowałby większości parlamentarnej ani chrześcijańskim demokratom, ani koalicji SPD/Zieloni. Lewica może liczyć na 8 proc. głosów, a liberalna FDP na 4. Wyniki sondażu to zły sygnał dla Steinbruecka. Gdyby wybory kanclerza były bezpośrednie, tylko 25 proc. respondentów wskazałoby właśnie jego (spadek o jeden pkt proc. w porównaniu z marcem), a 60 proc. wybrałoby Merkel (wzrost o 2 pkt proc.). Jeszcze nigdy od rozpoczęcia kampanii wyborczej dystans między dwojgiem kandydatów nie był tak duży. Kandydat socjaldemokratów nie może się też pochwalić poparciem wśród zwolenników swojej partii - podczas gdy na Merkel głosowałoby 96 proc. elektoratu CDU/CSU, Steinbruecka poparłoby tylko 57 proc. wyborców SPD, a co trzeci wolałby jego rywalkę.

Najgorsze jeszcze przed nimi?

Trzy czwarte Niemców uważa, że najgorszy etap kryzysu w strefie euro jeszcze nastąpi. Jednocześnie aż 65 proc. - o 6 punktów proc. więcej niż w marcu - jest zdania, że Merkel "właściwie i zdecydowanie radziła sobie z kryzysem". Według ARD na ten skok poparcia wpływ miało zażegnanie - przynajmniej na razie - kryzysowej sytuacji na zadłużonym Cyprze. Sondaż Deutschland-Trend przeprowadzono w dniach 2-3 kwietnia z udziałem 1502 pełnoletnich osób. Błąd statystyczny wynosi plus minus 3,1 pkt proc. Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 22 września

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości