Merkel przypomina Putinowi o obowiązku Rosji wobec Ukrainy


Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w piątek prezydentowi Władimirowi Putinowi, że obowiązkiem Rosji jest pomoc w zaprowadzeniu pokoju na Ukrainie. Przywódcy spotkali się w Deauville przy okazji obchodów 70. rocznicy desantu aliantów w Normandii.

- Podczas tych rozmów kanclerz wyraziła przekonanie, że teraz, po uznaniu przez społeczność międzynarodową wyborów prezydenckich na Ukrainie, należy wykorzystać czas, by doprowadzić do stabilizacji, głównie na wschodzie Ukrainy - powiedziała rzeczniczka niemieckiego rządu na konferencji prasowej w Berlinie. Merkel "skorzystała też z okazji, by przypomnieć Rosji o jej wielkiej odpowiedzialności w tej kwestii" - dodała rzeczniczka. Według agencji ITAR-TASS Putin i Merkel skoncentrowali się na poszukiwaniu kompromisów w sprawie uregulowania sytuacji na Ukrainie.

"Poszukiwanie rozwiązań i kompromisów"

- Rozmowa przebiegała torem poszukiwania rozwiązań i kompromisów, a nie z punktu widzenia rozbieżności - powiedział doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow, który uczestniczył w spotkaniu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że liderzy poświęcili sytuacji na Ukrainie całą swoją godzinną rozmowę. - Putin i Merkel w pełni skoncentrowali się na sprawach ukraińskich, na poszukiwaniu uregulowania ukraińskiego - powiedział. Pytany, czy rozmawiali o różnicach w podejściu Moskwy i Berlina do sprawy Ukrainy, odparł: "Właśnie temu poświęcona była rozmowa". Niemiecka kanclerz rozmawiała z Putinem przy okazji obchodów rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Było to ich pierwsze spotkanie od wybuchu kryzysu ukraińskiego. W minionych tygodniach Merkel wielokrotnie rozmawiała z Putinem przez telefon, ale nie spotkała się z nim osobiście.

[object Object]
"Do Normandii dotarliśmy o 6 lub 7 rano i rozpętało się piekło"tvn24
wideo 2/10

Autor: kło//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości