Świat

Merkel pomoże Tymoszenko. "Żelazna Julia" opuszcza Ukrainę. Będzie się leczyć w Berlinie

Świat

[object Object]
Julia Tymoszenko uda się na leczenie kręgosłupa do Berlinatvn24
wideo 2/24

Na Ukrainie wysłano w poniedziałek list gończy za odsuniętym od władzy prezydentem Wiktorem Janukowyczem. W piątek uciekł on z Kijowa i ukrywa się najprawdopodobniej we wschodnich regionach kraju. Na samym Majdanie jest spokojnie, chociaż protestujący pozostają na posterunkach. Komisja Europejska zapowiedziała, że może podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą gdy powstanie nowy, prawomocny rząd w Kijowie po wyborach 25 maja oraz gdy kraj ten będzie na to gotowy.

21:43

Były prokurator generalny Ukrainy Wiktor Pszonka chowa się przed światem w nieznanym miejscu. Wszyscy mogą za to podziwiać jego zmysł estetyczny:

20:45

- Lwów powoli wraca do codzienności, ale na sercu wciąż bardzo ciężko - przyznał w rozmowie z dziennikarzem TVN24 Michałem Traczem mer Lwowa, Andrij Sadowy.

Mer Lwowa Andrij Sadowy w rozmowie z Michałem Traczem
Mer Lwowa Andrij Sadowy w rozmowie z Michałem Traczem tvn24
20:23

Francois Hollande i Władimir Putin rozmawiali w poniedziałek na temat Ukrainy. Inicjatorem rozmowy telefonicznej miał być Paryż - podał w oświadczeniu Kreml. Biuro prasowe Hollande'a poinformowało z kolei, że francuski prezydent podkreślił, jak ważna jest pokojowa transformacja oraz zachowanie jedności i integralności terytorialnej Ukrainy.

20:14

Rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew powiedział w poniedziałek, że kolejna transza kredytu dla Ukrainy - 2 mld dolarów - jest gotowa, lecz Rosja czeka, aż się wyjaśni sytuacja, w tym co do składu rządu. - Około 2 miliardów, kolejna transza gotowa. Lecz nie wiemy, kto jest naszym partnerem, nie wiemy, jaki jest rząd i jaki ma program - powiedział minister Ulukajew dziennikarzom w Waszyngtonie. Według niego władze rosyjskie zrobiły przerwę, aby prześledzić rozwój sytuacji. - Jeśli widzimy negatywny dla nas rozwój wydarzeń, będziemy bronić swych interesów - oświadczył rosyjski minister.

19:53

Europoseł Jacek Kurski i jego fotorelacja z Majdanu:

19:23

Jak podaje Batkiwszczyna, Julia Tymoszenko pojedzie na leczenie do Berlina.

Tymoszenko przyjęła propozycję kuracji od kanclerz Angeli Merkel - poinformowano. Merkel zaoferowała Tymoszenko kurację kręgosłupa w klinice Charite w Berlinie podczas rozmowy telefonicznej, którą przeprowadziły dzień wcześniej.

19:19

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton spotkała się w Kijowie z liderami ukraińskiej opozycji:

19:04

W Bazylice Świętego Piotra modlono się w poniedziałek o pokój i dialog na Ukrainie. Modlitwie przewodniczył arcybiskup Swiatosław Szewczuk z ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

18:28

Odsunięty od władzy prezydent Wiktor Janukowycz wciąż znajduje się na Ukrainie – oświadczył szef Służby Bezpieczeństwa tego kraju (SBU) Wałentyn Naływajczenko. O tym, że Janukowycz jest na Ukrainie, poinformowała także jego doradczyni Hanna Herman. - Tak, jest na terytorium Ukrainy. Gdybyśmy wiedzieli gdzie, to raportowalibyśmy już o wykonaniu wydanego przez prokuraturę polecenia jego zatrzymania – przekazał Naływajczenko. Media uważają, że Janukowycz znajduje się w bazie wojskowej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na Krymie. Władze tego nie potwierdzają.

17:53

W szpitalach Lwowa przebywają 43 osoby ranne na kijowskim Majdanie. 9 z nich czeka na wyjazd za granicę. W ostatnich tygodniach w mieście hospitalizowano ok. 200 poszkodowanych – poinformował mer Lwowa Andrij Sadowyj. - Są to pacjenci, którzy zostali ciężko ranni, pobici lub poszkodowani w wyniku wybuchu. Wszyscy od razu zostali przyjęci, choć wcześniej lekarze musieli ich kryć. Dla naszych lekarzy ważniejsza była jednak przysięga Hipokratesa – powiedział mer na konferencji prasowej. Zaznaczył, że we Lwowie oprócz mieszkańców miasta i obwodu leczeni są poszkodowani pochodzący m.in. z Doniecka, Krymu, Ługańska, Żytomierza oraz obywatele Białorusi. - We Lwowie mogli liczyć na bezpieczeństwo. Tutaj nie było przypadków wykradania rannych ze szpitali – podkreślił Sadowyj.

17:32

We wtorek i w środę w Kijowie pojawi się zastępca sekretarza stanu USA William Burns wraz z przedstawicielami resortu finansów. Będą rozmawiać m.in. o finansowej pomocy dla nowego rządu Ukrainy. Burns spotka się w Kijowie z ukraińskimi przywódcami oraz przedstawicielami biznesu i społeczeństwa obywatelskiego, w tym z przewodniczącym parlamentu, p.o. prezydenta Ołeksandrem Turczynowem, szefem frakcji parlamentarnej partii Batkiwszczyna Arsenijem Jaceniukiem oraz deputowanymi do Rady Najwyższej.

Wizytę na Ukrainie zapowiedział również szef MSZ Wielkiej Brytanii William Hague. Wcześniej spotka się z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym i przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

17:19

Koniec obrad ukraińskiego parlamentu na dziś. Zostaną wznowione jutro o godz. 9.

17:14

Rada Najwyższa Ukrainy mianowała nowych szefów Służby Bezpieczeństwa (SBU) oraz prokuratury generalnej. Stanowiska te zajęli odpowiednio Wałentyn Naływajczenko i Jurij Machnycki.

17:11

Rzeczniczka prasowa chińskiego MSZ oświadczyła, że Chiny uważnie obserwują rozwój sytuacji na Ukrainie po wydaniu nakazu aresztowania odsuniętego od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Wyraziła nadzieję, że wszystkie zaangażowane strony rozwiążą konflikt pokojowymi metodami i zgodnie z zasadami prawa. Zapowiedziała, że Chiny nie będą mieszać się w wewnętrzne sprawy Ukrainy i uszanują wolę obywateli tego kraju.

16:45

Niezwykły film pokazuje walki z obu stron barykady:

16:33

Parlament polecił straży granicznej zatrzymanie osób podejrzanych w prowadzonym przez prokuraturę śledztwie o masowe zabójstwo cywilów, gdyby podjęli próbę ucieczki z kraju. - Ci obywatele nie mogą opuścić terytorium Ukrainy - oświadczył przewodniczący parlamentu i p.o. prezydenta Ołeksandr Turczynow

16:32

Ukraiński parlament przyjął rezygnację Ihora Sorkina ze stanowiska szefa Narodowego Banku Ukrainy Jego miejsce zajmie Stepan Kubiw, deputowany Batkiwszczyny i jeden z komendantów Majdanu.

16:25

Ołeh Tiahnybok, lider opozycyjnej Swobody: - Jest informacja, że Janukowycz znajduje się w Sewastopolu. Ponoć dziś Rosjanie przysłali tam wojskową łódź z trzystoma żołnierzami piechoty morskiej.

Ołeh Tiahnybok: Jest informacja, że Janukowycz znajduje się w Sewastopolu
Ołeh Tiahnybok: Jest informacja, że Janukowycz znajduje się w Sewastopolu tvn24
16:20

Pięćdziesiąt osób jest podejrzanych w prowadzonym przez prokuraturę śledztwie o masowe zabójstwo cywilów. Listę otwiera Wiktor Janukowycz - oświadczył pełnomocnik parlamentu Ukrainy ds. kontroli działalności prokuratury Jurij Machnycki. - W śledztwie w sprawie o organizację masowych zabójstw, prowadzonym przeciwko najważniejszym osobom w państwie, oraz wysokim funkcjonariuszom organów wewnętrznych podejrzanych jest ok. 50 osób – poinformował Machnycki posłów Rady Najwyższej.

16:19

Jaka przyszłość czeka Julię Tymoszenko? Chce być prezydentem czy nie? Najpierw oświadczenie o chęci kandydowania, później dementi.

15:38

Zdaniem Rosji na Ukrainie stosowane są "właściwe dyktaturze i czasami terrorystyczne metody", mające na celu wywarcie presji na niektóre regiony - oświadczyło rosyjskie MSZ, cytowane przez agencję Reutera.

Rosja krytykuje zachodnie wsparcie dla przedterminowych wyborów prezydenckich na Ukrainie i podkreśla, że reformy konstytucji powinny zostać zaakceptowane w referendum.

Rosyjskie MSZ dodaje, że porozumienie pokojowe na Ukrainie jest wykorzystywane do zagarnięcia władzy.

15:35

W porządku dnia przewidziane były dwa projekty likwidujące Berkut, jednak głosowanie nad nimi się dzisiaj nie odbędzie.

- Mamy w porządku dnia dwa projekty ustaw związane z likwidacją Berkutu. Powinniśmy jednak nie tylko zlikwidować Berkut, ale w bardziej systematyczny sposób podejść do tego problemu - zaapelował Ołeksandr Turczynow.

- P.o. szefa MSW prosi, żeby ustawa została przygotowana lepiej i żeby jasno były określone wszystkie sprawy. Berkutu więcej nie będzie, to jest zrozumiałe, ale trzeba te funkcje powierzyć innej strukturze - wyjaśnił.

15:34

Rada Najwyższa zawiesiła w obowiązkach pięcioro mianowanych przez siebie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, twierdząc, iż sprzeniewierzyli się oni złożonej przysiędze. Podjęta znaczną większością głosów uchwała w tej sprawie wzywa ponadto prokuraturę generalną do wszczęcia postępowania karnego przeciwko zawieszonym sędziom. Rada Najwyższa zaleciła również pełniącemu obowiązki prezydenta Ołeksandrowi Turczynowowi oraz zjazdowi sędziów Ukrainy, by podjęli podobne kroki wobec pozostałych 12 sędziów. Zgodnie z konstytucją Ukrainy, po jednej trzeciej członków 18-osobowego Trybunału pochodzi z nominacji parlamentu, prezydenta i zjazdu sędziów.

15:28

Parlament przegłosował pośmiertne nadanie tytułu Bohatera Ukrainy poległym w czasie starć.

Kolejny pracowity dzień ukraińskiej Rady Najwyższej
Kolejny pracowity dzień ukraińskiej Rady Najwyższej Rada TV
15:20

Ukraiński parlament debatuje nad tym, w jaki sposób uczcić pamięć poległych w czasie starć demonstrantów.

15:12

Ukraińska Rada Najwyższa wznawia obrady.

15:06

Niemcy i Hiszpania zaapelowały do Rosji o współpracę z Unią Europejską przy rozwiązywaniu obecnego kryzysu politycznego na Ukrainie. - UE i Rosja muszą chwilowo przestać zwracać uwagę na to, czy Ukraina orientuje się na Zachód, czy na Wschód - powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier po spotkaniu z szefem hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuelem Garcią-Margallo w Madrycie. UE powinna wspólnie z Rosją zapobiec gospodarczemu załamaniu się Ukrainy, gdyż w takim przypadku "obciążenie finansowe dla samej UE lub samej Rosji byłoby zbyt duże" - zaznaczył Steinmeier. Dodał, że niebezpieczeństwo podziału Ukrainy nie zostało jeszcze usunięte i dlatego trzeba utworzyć rząd przejściowy, w którym reprezentowane będą wszystkie regiony państwa.

15:00

W ukraińskich mediach pojawiają się kolejne zdjęcia pokazujące pełen przepychu styl życia Wiktora Janukowycza. Tym razem niedokończona rezydencja w pobliżu Sewastopola na Krymie. Jak podkreślają lokalni aktywiści, aby ją wybudować, zniszczono rzadkie gatunki drzew.

14:44

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton rozpoczęła wizytę w Kijowie od złożenia kwiatów upamiętniających poległych na Majdanie:

14:29

Szef Rady Europejskiej Herman van Rompuy z aprobatą o dążeniu Ukraińców do życia w wolnym, niezależnym, zjednoczonym kraju, z silnymi więzami z UE:

14:17

W Polsce aktualnie leczy się 36 rannych Ukraińców - podało MSW:

14:13

Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską może być podpisana, gdy tylko w Kijowie powstanie stabilny rząd – powiedział przebywający w Budapeszcie polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Radosław Sikorski o problemach Ukrainy
Radosław Sikorski o problemach Ukrainy tvn24
13:48

Takie cacka znaleziono w garażu należącym do syna Wiktora Janukowycza:

13:32

- Legitymacja wielu organów władzy na Ukrainie budzi wielkie wątpliwości - oznajmił w poniedziałek premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Dodał, że odwołanie na konsultacje do Moskwy ambasadora Rosji w Kijowie oznacza, że dla władz rosyjskich wydarzenia na Ukrainie są niezrozumiałe. - Oznacza, że niejasne jest dla nas to, co dzieje się w kraju, i że istnieje zagrożenie dla naszych interesów, życia i zdrowia naszych obywateli - oznajmił Miedwiediew.

13:31

Dmitrij Miedwiediew: uznanie nowych władz przez niektóre państwa to aberracja.

13:24

Julia Tymoszenko nie mówiła, że zamierza ubiegać się o stanowisko prezydenta Ukrainy – powiedział w poniedziałek obrońca byłej premier Serhij Własenko. - Ktoś rozpowszechnił oświadczenie, jakoby Julia Wołodymyriwna (Tymoszenko) oznajmiła, że startuje w wyborach prezydenckich. Nie odpowiada to rzeczywistości. Takiego oświadczenia nie było – poinformował adwokat.

13:07

Analiza wydawcy tvn24.pl, Grzegorza Kuczyńskiego, dotycząca ewentualnej groźby podziału Ukrainy:

13:04

W Charkowie protesty nadal trwają:

12:51

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy oświadczyła w poniedziałek, że kampania przed zaplanowanymi na 25 maja wyborami prezydenckimi startuje automatycznie 25 lutego i nie ma potrzeby ogłaszania jej początku. - Kampania wyborcza rozpoczyna się automatycznie zgodnie z decyzją Rady Najwyższej (parlamentu) o wyznaczeniu przedterminowych wyborów prezydenckich na 25 maja. CKW nie będzie w związku z tym ogłaszać początku kampanii wyborczej – poinformowały służby prasowe komisji.

12:46

Umowa stowarzyszeniowa między UE a Ukrainą może zostać podpisana, gdy powstanie nowy, prawomocny rząd w Kijowie po wyborach 25 maja oraz gdy kraj ten będzie na to gotowy - poinformował w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Olivier Bailly. - Oferta podpisania umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu pozostaje na stole. Może ona zostać podpisana, gdy Ukraina będzie na to gotowa oraz gdy powstanie nowy rząd, z którym będziemy mogli zainicjować ten proces - powiedział rzecznik. Sprecyzował, że chodzi o nowe władze, które zostaną wyłonione po wyborach, wyznaczonych na 25 maja. UE uważa, że rząd tymczasowy Ukrainy jest prawomocny, ale chce mieć pewność, iż decyzja o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej będzie "w pełni suwerennym wyborem" Ukraińców. Bailly poinformował, że w poniedziałek w Kijowie przebywa szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która spotka się z liderami nowej większości w parlamencie, w tym z byłą premier Julią Tymoszenko. Jednym z głównym tematów jej rozmów będzie możliwość wsparcia finansowego dla Ukrainy.

12:36
12:35

Delegacja PiS ponownie jedzie na Ukrainę:

12:33

Tymczasowego prezydenta Ukrainy można już śledzić na Twitterze:

12:18

Zagraniczna prasa komentuje wydarzenia na Ukrainie:

12:14

11:57

Tusk: Ukraina powinna być gotowa do przyjęcia pomocy. Tutaj konieczne jest sprzężenie zwrotne.

11:56

Donald Tusk: mam nadzieję, że jeszcze dzisiaj będę rozmawiał z nowymi władzami na Ukrainie.

11:55

To dzisiaj zdjęcie numer 1 w sieci:

11:53

Sytuacja ukraińskiej gospodarki jest naprawdę zła:

11:52

Gospodarczo Ukraina radzi sobie coraz gorzej:

11:52

Roman Kuźniar w rozmowie z RMF FM:

11:39

Tymczasem ministrowie spraw zagranicznych pracują w Budapeszcie nad tekstem oświadczenia o Ukrainie:

11:38

Ile tak naprawdę zarobił Janukowycz?

11:37

Arsen Awakow podał marszrutę, jaką pokonał Janukowycz po ucieczce z Kijowa:

11:28

Rosyjskie MSZ skomentowało w komunikacie wczorajsze słowa Susan Rice, doradczyni prezydenta USA, która stwierdziła, że "wielkim błędem" byłoby wysłanie przez Rosję wojsk na Ukrainę. - Rice powinna raczej wezwać własne państwo, by unikało używania siły - głosi oświadczenie.

11:26

- Ukraina została doprowadzona do bankructwa, skarb państwa jest pusty - oświadczył w poniedziałek szef frakcji parlamentarnej partii Batkiwszczyna, Arsenij Jaceniuk, na naradzie szefów klubów Rady Najwyższej Ukrainy. - Skarb państwa rozkradziono, państwo doprowadzono do bankructwa - powiedział. - Nie chciałbym teraz ujawniać cyfr niesamowitego deficytu budżetowego, nie tylko do końca bieżącego roku, ale do końca bieżącego miesiąca oraz problemów związanych z niewypłacaniem poborów w ciągu ostatnich dziesięciu dni. Nie mamy z czego spłacać zadłużenia - podkreślił Jaceniuk. Polityk wyraził nadzieję, że Ukraina może liczyć na wsparcie finansowe Zachodu, jednak dlatego powinna jak najszybciej powołać nowy rząd. - Wszystko zależy od tego, jak szybko go sformujemy - oświadczył.

10:56

Arsen Awakow opublikował skan pisma Janukowycza, w którym prezydent ogłasza rezygnację.

10:34

- Ukraina jest dziś najpilniejszym zadaniem dla zachodniej dyplomacji, wymaga zaangażowania na najwyższym szczeblu ze strony USA - pisze poniedziałkowy "Financial Times". Zdaniem dziennika Ukraina powinna mieć perspektywę wejścia do UE, ale pozostać poza NATO.

Z kolei "Die Welt" pisze, że rewolucja na Ukrainie wzmocni lęk Władimira Putina przed wolną opinią publiczną i skłoni go do sięgnięcia po jeszcze silniejsze represje. Prezydent Rosji musi jednak zrozumieć, że taka polityka jest skazana na niepowodzenie - twierdzi gazeta.

10:24

Marek Siwiec w TVN24 Biznes i Świat:

"Ukrainę trzeba zbudować od nowa, ale planu brak"
"Ukrainę trzeba zbudować od nowa, ale planu brak" Biznes i Świat
10:11

Jak mówi Awakow, Janukowycz poszukiwany jest za "masowe morderstwa" cywilów.

10:10

Paweł Kowal był wczoraj w Kijowie:

10:06

Najwyraźniej nadal nie wiadomo, gdzie przebywa Wiktor Janukowycz. Deputowany frakcji parlamentarnej partii Batkiwszczyna, Ołeksandr Bryhynec, twierdzi, że ukrywa się on w klasztorze Patriarchatu Moskiewskiego w miejscowości Wołnowacha, ok. 60 km na południe od Doniecka. Bryhynec utrzymuje, że na terytorium klasztoru znajduje się "trzypiętrowy bunkier podziemny, taki, jakie mieli Hitler czy Himmler, w którym znajduje się wszystko niezbędne do życia".

09:50

Według ukraińskiego MSW w niedzielę o godz. 22.50 czasu polskiego Janukowycz próbował dostać się na lotnisko Belbek koło Sewastopola, jednak tam nie dotarł. Następnie zatrzymał się w prywatnej rezydencji w okolicach Bałakławy. Tam zebrał swoją ochronę i zapytał, kto pozostaje na Krymie, a kto będzie podróżował z nim dalej. Część funkcjonariuszy odpowiednika polskiego BOR zdecydowało się pozostać. Janukowycz przekazał im pismo, w którym zrezygnował z ochrony. - Z częścią ochrony, która pozostała przy nim, w towarzystwie (byłego szefa administracji prezydenckiej) Andrija Klujewa, Janukowycz trzema samochodami udał się w nieznanym kierunku, wyłączając wszystkie środki łączności - poinformował Awakow.

09:38

Według ukraińskiego MSW, Janukowycz w niedzielę wieczorem był widziany na Krymie.

09:33

- Informacja na dzisiejszy ranek: wszczęto śledztwo w sprawie masowych zabójstw cywili. Janukowycz wraz z szeregiem innych osób jest poszukiwany - oświadczył p.o. ministra spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

09:25

MSW Ukrainy: wysłano list gończy za Wiktorem Janukowyczem.

09:08

Polscy ratownicy pomagają w Kijowie:

08:25

Dzisiaj w Kijowie pojawi się Catherine Ashton.

08:18

Marek Siwiec w TVN24 Biznes i Świat: zmiany na Ukrainie dokonały się w zbyt krótkim czasie. Według niego, teraz Ukraina musi szybko powołać rząd, który nie będzie miał nic do stracenia, a w ciągu roku powinny odbyć się wybory parlamentarne.

08:13

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz powiedział w Radiu Zet, że w Polsce obecnie leczy się 36 Ukraińców.

08:12

Deputowany z Partii Regionów Myroszniczenko popłakał się w programie na żywo podczas rozmowy o walkach na Majdanie. Prosił też o wybaczenie władzom, że zwróciła się przeciwko ludziom.

07:49

Kolejne zdjęcia z rezydencji prokuratora Pszonki:

07:42

Nie tylko Janukowycz mieszka wystawnie. Oto zdjęcia z domu prokuratora generalnego:

07:38

Na Majdan przychodzą nawet matki z niemowlętami. Rewolucja wyssana z mlekiem?

Młoda Ukrainka z dzieckiem na Majdanie, niedziela 23.02EPA
07:06

Radosław Sikorski na Twitterze:

06:51

Wielka Brytania jest gotowa na udzielenie Ukrainie pomocy poprzez programy przygotowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską - powiedział w poniedziałek brytyjski minister finansów George Osborne.

06:27

"Gniazdko" pod Kijowem to nie jedyna rezydencja Wiktora Janukowycza:

05:19

Automajdan chwali się swoim nowym dzieckiem. To samochód syna Wiktora Janukowycza.

05:02
04:38

Warto jeszcze raz wspomnieć słowa Tetiany Czornowoł, dziennikarki opozycyjnej, która w grudniu została bardzo ciężko pobita przez nieznanych sprawców i odegrała ważną rolę w trwających trzy miesiące protestach. Jej zdaniem Wiktor Janukowycz spróbuje uciec z Ukrainy przez Morze Czarne, skoro - jak twierdzą ukraińskie media - jego samolot został wcześniej zatrzymany przez straż graniczną. Trop Czornowoł zgadza się z informacjami, do jakich dotarł portal glavcom.ua, który napisał w niedzielę późnym wieczorem, że samochód z Wiktorem Janukowyczem w środku był widziany w Jałcie i zmierzał "w kierunku Sewastopola". Sewastopol to duże portowe miasto na Krymie, w którym stacjonuje rosyjska marynarka wojenna.

03:59

W niedzielny wieczór przed zebranymi na Majdanie stanął były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Powiedział, że Ukraińcom udało się "pokonać imperium rosyjskie", a tego przez dekady nie dokonali ani Amerykanie, ani Europejczycy.

03:33

A wnuczka zdymisjonowanego prokuratora generalnego Wiktora Pszonki, oskarżanego przez opozycję o wydanie rozkazów strzelania do demonstrantów w Kijowie, zapomniała wyłączyć w telefonie aplikację pozwalającą śledzić, gdzie się znajduje i "wyskoczyła" w Wiedniu.

03:31

Sekretarz skarbu USA Jack Lew rozmawiał w niedzielny wieczór z Arsenijem Jaceniukiem z Batkiwszczyny. Dyskusja miała dotyczyć jak najszybszego rozpoczęcia rozmów Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym nt. kredytów, jakie pozwolą pogrążonemu w kryzysie państwu zadbać o swoje interesy w najbliższej przyszłości.

02:58
02:43

Ukraińcy dzielą się też obrazkiem z Wrocławia, gdzie Stadion Miejski przybrał niebiesko-żółte barwy:

02:01

Ambasada USA w Kijowie ogłosiła, że będzie się starała o pomoc medyczną dla rannych w czasie protestów. W pierwszej kolejności chce pomóc w zorganizowaniu leczenia osobom poparzonym w czasie walk na ulicach ukraińskiej stolicy.

01:43

Dziennikarz "Ukraińskiej Prawdy" donosi tymczasem o "podwójnej moralności" Wiktora Janukowycza, przybliżając pokrótce portret jego rzekomej kochanki - Ljubow. Choć odsunięty od władzy prezydent jest oficjalnie żonaty, to z właścicielką eleganckiego ośrodka SPA żyje podobno od lat. Reporter powiadamia też o tym, że wybranka Janukowycza ma otwarty profil na Facebooku, gdzie można swobodnie śledzić jej aktywności.

01:01

Cegły na Majdanie wciąż są. Od soboty jednak głównie ułożone w stosy i "sortowane".

00:46

Zdjęcie z Brna w Czechach, gdzie w niedzielę zebrało się na wspólne modlitwy około 300 osób:

00:07

Lenin w Odessie stracił głowę - donosi serwis prasowy Majdanu. Stało się to w sobotę albo niedzielę.

NIEDZIELA NA UKRAINIE W RELACJI TVN24.PL

W niedzielę na Ukrainie doszło do podjęcia kolejnych kluczowych decyzji w Radzie Najwyższej. Pełniącym obowiązki głowy państwa został Ołeksandr Turczynow, a deputowani ustalili, że rząd jedności narodowej zostanie powołany najpóźniej we wtorek.

W tym czasie odsunięty od władzy Wiktor Janukowycz przebywał gdzieś na wschodzie lub południu kraju. Jeden z ukraińskich portali podał informację o jego rzekomej obecności na Krymie. Opozycyjna dziennikarka Tetiana Czornowoł twierdzi, że Janukowycz chce uciec z kraju przez Morze Czarne i zapewne postara się wypłynąć z Sewastopola, w którym stacjonuje rosyjska flota.

O przyszłości Ukrainy rozmawiały też Stany Zjednoczone i Rosja. Szef MSZ Sergiej Ławrow i szef departamentu stanu John Kerry zgodzili się, że w interesie obu mocarstw jest "jedność Ukrainy", dlatego powinna ona pozostać jednym państwem i dyskusje o jej podziale nie mogą mieć miejsca.

Autor: adso / Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: