Świat

Merkel po szczycie z Turcją: czasami mogłoby to iść szybciej

Świat


Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła we wtorek opinię, że poświęcony kryzysowi wokół uchodźców poniedziałkowy szczyt Unii Europejskiej z udziałem Turcji posunął naprzód rozwiązywanie tego problemu.

W Brukseli rozmawiano o tym, "jak możemy wstrzymać nielegalną migrację, jak możemy udaremnić proceder przemytników ludzi i jednocześnie dotrzymać wymogów naszej odpowiedzialności humanitarnej" - powiedziała Merkel udzielając wywiadu niemieckiemu regionalnemu radiu publicznemu SWR. Jak zaznaczyła, w procesie tym UE i Turcja "uczyniły ważny krok naprzód".

"Sprawa posuwa się we właściwym kierunku"

Według szefowej niemieckiego rządu przed następnym szczytem UE w tej sprawie w przyszłym tygodniu można będzie wyjaśnić "pojedyncze szczegóły" i dobrze, że UE zarezerwowała sobie na to jeszcze kilka dni czasu, "gdyż chodzi tu przecież także o bardzo skomplikowaną materię".

Merkel nie wykluczyła, że proponowane rozwiązanie dotyczące Syryjczyków mogłoby zostać rozszerzone na uchodźców z innych państw. - Jeśli chodzi o Irakijczyków to musimy się jeszcze raz zastanowić, czy także tam pójdziemy w kierunku kontyngentów, to podlega naszej europejskiej decyzji - zaznaczyła.

Europejski proces jest wprawdzie żmudny i także "zapadły pojedyncze decyzje, których nie uznaję za dobre, które doprowadził także do obciążenia Grecji" - zadeklarowała szefowa niemieckiego rządu, wyrażając jednocześnie przekonanie, że UE jako całość osiągnęła tutaj postępy.

- Wszyscy mówią, że musimy chronić nasze granice, wszyscy mówią, że musimy zwalczać nielegalną migrację, wszyscy opowiedzieli się za misją NATO na Morzu Egejskim i wszyscy przyjęli teraz także z uznaniem nową propozycję - powiedziała Merkel zastrzegając jednocześnie, że czasami mogłoby to iść szybciej, ale "łącznie sprawa posuwa się we właściwym kierunku".

Co ustalono na szczycie

UE i Turcja uzgodniły w nocy z poniedziałku na wtorek w Brukseli, że będą pracować nad nowym planem, aby zahamować falę migracji. Zdaniem szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska plany te mogą przynieść przełom w walce z kryzysem migracyjnym. Szczegółowe rozwiązania mają zostać wypracowane przed szczytem zaplanowanym na 17-18 marca.

Turecki plan zakłada: odsyłanie wszystkich osób przeprawiających się nielegalnie z Turcji na greckie wyspy (również Syryjczyków); przyśpieszenie liberalizacji wizowej dla obywateli Turcji, tak aby w czerwcu zapadła decyzja o zniesieniu wiz; przyśpieszenie wypłaty 3 mld euro na pomoc uchodźcom w Turcji oraz udostępnienie dodatkowej pomocy finansowej na ten cel w wysokości również 3 mld euro po 2018 roku; przygotowanie do otwarcia pięciu nowych rozdziałów w negocjacjach w sprawie przystąpienia Turcji do UE; możliwość utworzenia "bardziej bezpiecznych" stref w Syrii; przesiedlenia uchodźców bezpośrednio z Turcji do UE według formuły, że za jednego odesłanego imigranta syryjskiego z Grecji do Turcji, UE przyjmie jednego Syryjczyka z tureckich obozów dla uchodźców.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: