Mer Applebaum w areszcie. Wielkie śledztwo antykorupcyjne


Mer Montrealu Michael Applebaum został aresztowany w poniedziałek i jeszcze tego samego dnia ma być przesłuchany w ramach dochodzenia antykorupcyjnego - poinformowały źródła bliskie do śledztwa.

Dochodzenie prowadzone równolegle przez specjalną komisję i policyjną jednostkę antykorupcyjną (UPAC) dotyczy wielu afer, które ponad rok temu wybuchły w mieście i pociągnęły za sobą w listopadzie 2012 roku dymisję poprzedniego mera Geralda Tremblaya.

Montreal korupcją stoi?

Śledztwo ujawniło wiele wątków dotyczących nieuczciwych przetargów, a także związków urzędników merostwa z firmami budowlanymi i przestępczością zorganizowaną. System korupcyjny miał polegać na zmowach przetargowych, przekazywaniu dużych sum pieniędzy ekipie poprzedniego burmistrza oraz montrealskiej filii włoskiej mafii, nadzorującej te działania.

Aresztowanie Applebauma, pierwszego od 100 lat anglojęzycznego mera Montrealu, może pociągnąć za sobą przejęcie administracji stolicy Quebecu przez władze tej prowincji. Wraz z Applebaumem aresztowano jeszcze dwie osoby.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości