Świat

Wraca dialog po kryzysie. Delegacja USA przyjedzie do Meksyku

Świat


Sekretarz stanu USA Rex Tillerson i minister bezpieczeństwa narodowego John Kelly w przyszłym tygodniu złożą wizytę w Meksyku - poinformowało meksykańskie MSZ. Przedstawiciele Waszyngtonu mają odbyć szereg rozmów z członkami władz Meksyku.

Strony mają prowadzić dialog uzgodniony podczas styczniowej rozmowy telefonicznej prezydentów obu państw - Donaldem Trumpem i Enrique Penią Nieto. Obaj rozmówcy pozytywnie opisywali przebieg tej konwersacji.

"Meksyk zrobił z nas miazgę"

Trump mówił po tej rozmowie m.in., że "ma wielki szacunek dla Meksyku" (...) ale oczekuje ponownych negocjacji w relacjach handlowych z tym krajem.

Rząd Meksyku wydał z kolei oświadczenie, w którym zaakcentowano, że rozmowa prezydentów była "produktywna i konstruktywna". Poinformowano, że szefowie państw uzgodnili, iż nie będą na razie wypowiadać się publicznie na temat płatności za mur, który Trump chce wybudować na granicy USA z Meksykiem. Prezydent USA mówił wcześniej, że chce obciążyć kosztami stronę meksykańską.

Dzień przed rozmową telefoniczną prezydentów, Nieto odwołał planowaną na 31 stycznia wizytę w Waszyngtonie, reagując w ten sposób na tweet Trumpa. Prezydent USA napisał wtedy m.in., że "jeśli Meksyk nie chce zapłacić za mur, który jest bardzo potrzebny, to lepiej odwołać zaplanowane spotkanie".

Autor: mm/adso / Źródło: PAP