Więźniowie grali w piłkę. Zginęło 16 osób

Świat


Szesnastu osadzonych straciło życie, a pięciu zostało rannych po walce, do jakiej doszło w zakładzie karnym w meksykańskim północno-środkowym stanie Zacetecas. Od momentu objęcia władzy przez prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora to jedne z największych rozruchów w narodowym systemie penitencjarnym.

Do walk w więzieniu doszło we wtorek około godziny 14.30 czasu lokalnego w zakładzie karnym meksykańskiego Regionalnego Centrum Reintegracji Socjalnej w miejscowości Cieneguillas znajdującej się w zachodniej części stanu Zacetecas.

Lokalne media informują, że do kłótni między więźniami doszło podczas meczu piłki nożnej. W wyniku tego zdarzenia zginęło 16 osadzonych, a pięciu zostało rannych.

Przedstawiciele ministerstwa obrony nie skomentowali przyczyn wybuchu walk, ale w środę ogłosili, że sytuacja w zakładzie karnym jest opanowana. Obecnie ministerstwo przygotowuje listę osób, które straciły w tym zdarzeniu życie.

Po bójce jeden z osadzonych został aresztowany za posiadanie broni palnej, a podczas inspekcji znaleziono trzy pistolety i wiele sztuk noży.

Władze zarządziły przeprowadzenie śledztwa, w celu wykrycia odpowiedzialnych za wybuch walk oraz tego, w jaki sposób broń znalazła się w więzieniu.

"Będziemy dalej promować reorganizację więzień"

Incydent w zakładzie karnym zwrócił uwagę mediów na fakt, że od czasów objęcia rządów przez prezydenta Lopeza Obradora w 2018 roku – zapowiadającego walkę z przestępczością – nie udało się zmniejszyć poziomu przemocy, a w 2019 roku liczba morderstw była wyższa niż w poprzednich latach.

Również w meksykańskich więzieniach dochodzi do licznych zabójstw. W 2017 roku co najmniej 28 więźniów zginęło w wyniku brutalnych walk w więzieniu w Acapulco.

Minister bezpieczeństwa krajowego Alfonso Durazo, chociaż nie odniósł się bezpośrednio do zajść w zakładzie w Cieneguillas, przyznał w środę, że Meksyk musi poprawić system penitencjarny.

"Będziemy dalej promować reorganizację więzień, by zwalczać przestępstwa, które są organizowane za ich murami" – napisał na Twitterze.

Autor: asty/adso / Źródło: Reuters