Świat

Media: w "dżungli" wciąż są migranci. Władze: nie mogą liczyć na przesiedlenie

Świat


Na terenie oficjalnie zlikwidowanej "dżungli" w Calais wciąż przebywa kilkuset migrantów - poinformowała BBC. Tymczasem lokalne władze podają, że migranci przybywający w "dżungli" po rozpoczęciu jej oficjalnej rozbiórki nie mogą już oczekiwać przesiedlenia przez lokalne władze.

Wśród migrantów wciąż przebywających w "dżungli" jest około stu nieletnich pozostawionych bez opieki - informuje BBC, powołując się na pracowników porządkowych na miejscu oficjalnie zlikwidowanego obozowiska. Mają oni nie mieć gdzie spać i być coraz bardziej zdesperowanymi.

- Błagaliśmy francuskie władze, by zrobiły coś z tymi nieletnimi uchodźcami, ale nic nie zostało zrobione - powiedziała Caroline Gregory z brytyjskiej organizacji charytatywnej Calais Action.

Zachodnie media informowały także, że wcześniej widziano, jak ok. 100-osobowa grupa migrantów, głównie młodych ludzi, minęła kordon oddziałów policji nadzorujących od poniedziałku rozbiórkę obozu.

Migrantom kazano się rozejść

Tymczasem prefekt departamentu Pas-de-Calais Fabienne Buccio powiedziała w czwartek dziennikarzom, że zamknięty został już ośrodek organizujący przesiedlanie mieszkańców obozu do centrów na terenie całej Francji. - Nie jest rolą Calais przyjmować wszystkich migrantów z Europy - oznajmiła. Jak dodała, tym nowo przybyłym nakazano, aby się rozeszli.

Ewakuacja obozowiska, zwanego "dżunglą" z racji panujących w nim trudnych warunków, rozpoczęła się w poniedziałek. Służby przyspieszyły działania, gdy w nocy z wtorku na środę zaczęły się palić opuszczane przez dotychczasowych mieszkańców namioty, czemu towarzyszyły wybuchy butli z gazem do gotowania.

Według władz przed ewakuacją "dżungli" przebywało w niej około 6,5 tys. ludzi, zamierzających przedostać się nielegalnie do Wielkiej Brytanii.

W środę Buccio powiedziała reporterom, że obozowisko ma być oczyszczone z pozostałych schronień i pozostałości po namiotach do poniedziałku.

Autor: mm\mtom / Źródło: Reuters, BBC, PAP

Tagi:
Raporty: