USA "przeprowadziły cyberataki" na systemy rakietowe Iranu


USA przeprowadziły cyberataki na irańskie systemy wyrzutni rakietowych i ośrodek szpiegowski w tym kraju - podają amerykańskie media. Ma to być odpowiedź Waszyngtonu na zestrzelenie przez Teheran amerykańskiego drona.

Prezydent Donald Trump, który w piątek w ostatniej chwili odwołał atak na Iran, wydał zgodę na odwet w postaci cyberataków na systemy obrony irańskiej - podały w sobotę między innymi "Washington Post" czy "New York Times".

Informacje te potwierdziło w rozmowie z agencją Associated Press dwóch amerykańskich urzędników.

Według "Washington Post", jeden z cyberataków był wymierzony w system komputerowy, kontrolujący irański system rakietowy.

Z kolei portal Yahoo podał, że celem drugiego ataku była sieć szpiegowską, monitorującą przepływ statków w cieśninie Ormuz.

Jak pisze "WP", do cyberataków doszło już w czwartek, a więc tego samego dnia, gdy zestrzelono amerykańskiego drona.

Teheran jeszcze nie zareagował

W Iranie agencja prasowa Fars poinformowała w niedzielę, że Teheran nie zareagował jeszcze oficjalnie na doniesienia prasy amerykańskiej.

Nie jest "jeszcze jasne czy faktycznie cyberataki zostały przeprowadzone, czy nie" - podała Fars, sugerując, że informacje amerykańskich mediów mogą być "blefem na użytek opinii publicznej i poprawy reputacji Białego Domu" po zniszczeniu drona.

Zestrzelenie amerykańskiego dronaMaciej Zieliński | PAP

Napięcia między Waszyngton i Teheranem

W ostatnich tygodniach obserwowany jest znaczący wzrost napięcia między Waszyngtonem i Teheranem, spowodowany atakiem z 13 czerwca na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej oraz czwartkowym zestrzeleniem amerykańskiego drona w regionie Zatoki Perskiej.

W obu przypadkach USA winę przypisują Iranowi. Ten kategorycznie odrzuca oskarżenia o zaatakowanie tankowców, a w przypadku drona twierdzi, że zestrzelił ten bezzałogowy samolot, bo wtargnął w jego przestrzeń powietrzną. USA przekonują, że do zestrzelenia doszło w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Autor: kb,momo//kg / Źródło: PAP, Al Jazeera

Źródło zdjęcia głównego: Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości