Świat

Zamordowany dziennikarz przed śmiercią "był szpiegowany"

Świat


Włoskie stacje TV7 i RAI1 opublikowały reportaż z nieznanymi dotąd zdjęciami zamordowanego w lutym 2018 roku na Słowacji dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. Mają one dowodzić, że reportera śledził Peter Toth, były szef Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS), głównej słowackiej, rządowej agencji wywiadowczej.

Autorka reportażu, włoska dziennikarka Maria Grazia Mazzola, od lat 90. ubiegłego wieku specjalizuje się w opisywaniu przestępczości zorganizowanej. W zrealizowanym na Słowacji materiale mówi: "Te zdjęcia (...) dowodzą, że dziennikarz śledczy Jan Kuciak, zanim został zamordowany 21 lutego minionego roku, był śledzony i szpiegowany".

Przypomina, że Kuciak pisał m.in. o kalabryjskiej mafii 'ndranghecie' oraz o aktywności włoskich przedsiębiorców na wschodniej Słowacji, którzy - według mediów - byli łączeni z mafią. Jeden z nich miał utrzymywać kontakty z byłym już słowackim premierem Robertem Fico. Słowacka agencja TASR cytuje publikację portalu liberalnej gazety "DennikN", według której autorem zdjęć jest Peter Toth, były szef wywiadu. Mężczyzna współpracuje ze śledczymi wyjaśniającymi śmierć Kuciaka i miał zeznać, że fotografie zrobił na zlecenie biznesmena Mariana K. Znajduje się on w areszcie w związku z oskarżeniami o machinacje finansowe, ale prokuratorzy nie postawili mu zarzutu inspirowania do zabójstwa reportera.

Dziennikarze sugerują, że zdjęcia zaprezentowane w reportażu włoskiej dziennikarki zostały wykorzystane przez mordercę Kuciaka.

Zabójstwo dziennikarza

Kuciak, współpracownik portalu Aktuality.sk, został zabity razem ze swoją narzeczoną Martiną Kusznirovą. Trwa śledztwo. Śledczy podejrzewają, że morderstwo związane jest z dziennikarską pracą Kuciaka. We wrześniu 2018 roku zatrzymano i postawiono zarzuty podwójnego zabójstwa czterem osobom. Wśród nich ma znajdować się morderca, który najprawdopodobniej działał na zlecenie Mariana K. Zabójstwo Kuciaka i jego narzeczonej wywołało na Słowacji największe demonstracje od upadku komunizmu w 1989 roku i doprowadziło do kryzysu politycznego. W konsekwencji z urzędu premiera zrezygnował Fico, którego zastąpił wiceprzewodniczący jego partii Kierunek-Socjalna Demokracja (Smer SD) Peter Pellegrini.

Autor: momo//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości