Świat

Media: nowy szef CIA wyląduje w czwartek w Turcji

Świat


Szef CIA Mike Pompeo wybierze się w pierwszą zagraniczną podróż do Turcji - podają media. Wizyta nie została oficjalnie potwierdzona, jednak jak informowały źródła w pałacu prezydenckim w Ankarze o spotkaniu zdecydowano w czasie wtorkowej rozmowy telefonicznej pomiędzy prezydentami Donaldem Trumpem i Recepem Tayyipem Erdoganem.

Według przekazywanych przez media informacji nowy szef CIA Mike Pompeo ma przyjechać do Ankary już w czwartek. Będzie to jego pierwsza podróż zagraniczna po objęciu stanowiska.

Rozmowy o Gulenie?

Zgodnie z informacjami źródeł agencji Reutera, rozmowy mają dotyczyć kurdyjskich bojowników Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) i walki z ruchem Fethullaha Gulena.

Ankara domaga się od Waszyngtonu ekstradycji Gulena, a także tego, aby USA przestały wspierać YPG. Turcja uważa YPG za organizację terrorystyczną i przedłużenie zdelegalizowanej w kraju Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Z kolei USA traktują YPG jako ważnego sojusznika w walce z IS.

We wtorek wieczorem czasu lokalnego Biały Dom poinformował, że prezydent USA Donald Trump rozmawiał ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem. Według komunikatu jednym z tematów rozmowy było zwalczanie terroryzmu. Zgodnie z informacjami Białego Domu Donald Trump potwierdził poparcie Stanów Zjednoczonych dla Turcji jako "strategicznego partnera i sojusznika w NATO".

Autor: kg/adso / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości