Świat

McCartney z nagrodą Gershwina

Świat


Członek zespołu The Beatles i legenda muzyki rozrywkowej Sir Paul McCartney otrzymał Nagrodę Gershwina przyznawaną przez Bibliotekę Kongresu USA. Na specjalnym koncercie z tej okazji w Białym Domu wystąpią m.in. Stevie Wonder, Herbie Hancock, Elvis Costello i Jonas Brothers, a uczestniczył w nim będzie prezydent Barack Obama.

McCartney jest pierwszym nieamerykaniem uhonorowanym nagrodą Gershwina. Przyznaje się ją artystom, których muzyka przyczynia się do międzykulturowego zrozumienia.

Pierwszym nagrodzonym był w 2007 roku Paul Simon, Stevie Wonder otrzymał ją w 2008 roku. Brytyjczyk jest trzecim nagrodzonym. - To fantastyczne tu być, ponieważ dorastałem jakby zasłuchany w muzykę braci Gershwinów i kochałem ją i oczywiście nie miałem pojęcia, że pewnego dnia mogę być w takim miejscu, przyjmując taki zaszczyt - powiedział uradowany Brytyjczyk.

Więcej niż rock and roll

Dyrektor Biblioteki Kongresu James H. Billington określił karierę Sir Paula jako rozciągającą się od rock and rolla do muzyki klasycznej. - Ale wywarł też wpływ wykraczający poza muzykę przez swoją działalność humanitarną i aktywizm na całym świecie - dodał.

Sir Paul McCartney uczestniczy m.in. w kampaniach przeciwko minom lądowym, opowiada się za umorzeniem długu krajów trzeciego świata, jest też znanym obrońcą praw zwierząt i wegetarianinem.

Źródło: Daily Telegraph, loc.gov