Świat

McCain za zniesieniem wiz dla Polaków

Świat


Republikański kandydat na prezydenta John McCain przyrzekł, że "rozpatrzy" sprawę zniesienia wiz dla Polaków udających się do USA. Jego zdaniem konieczność posiadania przez nas wiz kłóci się ze statusem Polski jako przyjaciela i sojusznika Stanów Zjednoczonych.

"Popieram włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego i uczynię najwyższym priorytetem mojej administracji, aby to się stało. Kiedy zostanę prezydentem, rozpatrzę sprawę nie włączania Polski do tego programu" - napisał kandydat GOP w liście do prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Franka Spuli.

To odpowiedź na list Spuli, w którym prezes KPA domagał się zniesienia wiz. Podobny list trafił w ręce Baracka Obamy. Kandydat Demokratów jak dotąd nie zabrał głosu w tej srawie.

"Solidny sojusznik USA"

W liście do prezesa Spuli, wysłanym 29 października, niespełna tydzień przed wyborami, kandydat Republikanów podkreśla, że Polsce należy się objęcie programem ruchu bezwizowego.

"Polska jest nie tylko solidnym i wartościowym sojusznikiem USA - możemy stać się dużo silniejszymi partnerami niż obecnie. Wymaganie wiz od Polaków pragnących tu przyjechać nie zgadza się z charakterem naszych obecnych stosunków, nie mówiąc o głębszych i szerszych związkach, które musimy razem rozwijać" - napisał senator McCain.

Polacy nadal z wizami

Administracja prezydenta Busha zniosła niedawno wizy dla obywateli sześciu krajów Europy środkowej i wschodniej oraz Korei Południowej, ale nie dla Polaków. Polska nie spełniła jak dotąd stawianego przez Kongres warunku, aby odsetek decyzji odmownych dla starających się o wizę wjazdową do USA nie przekraczał 10 proc.

Źródło: PAP