Świat

Macron do May: drzwi do pozostania Wielkiej Brytanii w Unii nadal są otwarte

Świat


Brytyjska premier Theresa May powiedziała we wtorek w Paryżu, że rozmowy z północnoirlandzką Demokratyczną Partią Unionistyczną (DUP) w sprawie poparcia jej mniejszościowego rządu "były produktywne" i potwierdziła, że negocjacje w sprawie Brexitu rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem premier Theresa May dodała, że w rozmowach z DUB chodzi o zapewnienie, iż dzięki wsparciu tego ugrupowania "możliwe jest danie brytyjskiemu rządowi stabilizacji, co jest w obecnym czasie konieczne".

May: negocjacje "w przyszłym tygodniu"

- Potwierdziłam prezydentowi Macronowi, że harmonogram negocjacji dotyczących Brexitu jest realizowany i rozpocznie się w przyszłym tygodniu - oświadczyła szefowa brytyjskiego rządu. Macron powiedział, że chce, aby negocjacje w sprawie Brexitu rozpoczęły się jak najszybciej pod przewodnictwem Komisji Europejskiej. Dodał, że drzwi dla Wielkiej Brytanii, aby pozostała w Unii Europejskiej, nie przestają być otwarte. Wskazał, że pozostają one otwarte tak długo, dopóki nie zakończą się negocjacje w sprawie Brexitu. Przyznał przy tym, że trudno będzie się cofnąć, gdy negocjacje już zostaną rozpoczęte.

Mówiąc o "otwartych drzwiach", Macron przypomniał jednak, że "suwerenna decyzja (Wielkiej Brytanii) o opuszczeniu Unii Europejskiej została podjęta" i on ją szanuje.

Autor: rzw / Źródło: PAP,Reuters

Tagi:
Raporty: