Zawieszenie wspólnych ćwiczeń "tworzy większe możliwości dla dyplomatów"


Odwiedzający Seul szef Pentagonu James Mattis zapewnił ministra obrony Korei Południowej Song Jung Mu, że zobowiązania USA wobec bezpieczeństwa jego kraju pozostają niewzruszone, a siła stacjonujących tam amerykańskich wojsk nie zostanie zmniejszona.

Niedawna decyzja, by zawiesić ćwiczenia Freedom Guardian, tworzy większe możliwości dla naszych dyplomatów, aby negocjować, zwiększając szanse na pokojowe rozwiązanie na Półwyspie Koreańskim James Mattis

Mattis z uznaniem wypowiedział się o niedawnej decyzji amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o wstrzymaniu wspólnych "gier wojennych" USA i Korei Południowej na czas negocjacji z Koreą Północną w sprawie likwidacji arsenału nuklearnego tego państwa. Seul i Waszyngton odwołały niedawno kilka planowanych na drugą połowę roku wspólnych ćwiczeń, w tym manewry Freedom Guardian.

- Niedawna decyzja, by zawiesić ćwiczenia Freedom Guardian, tworzy większe możliwości dla naszych dyplomatów, aby negocjować, zwiększając szanse na pokojowe rozwiązanie na Półwyspie Koreańskim - powiedział amerykański minister obrony, stojąc obok swojego południowokoreańskiego odpowiednika.

Mattis i Song zgodzili się, że sankcje nałożone przez ONZ na Koreę Północną powinny pozostać w mocy do czasu podjęcia przez reżim w Pjongjangu konkretnych i nieodwracalnych kroków w kierunku pełnej denuklearyzacji.

Ustalenia po spotkaniu

Prezydent Trump ogłosił zamiar zawieszenia wspólnych manewrów po historycznym szczycie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w Singapurze 12 czerwca. Kim ponownie zadeklarował tam skłonność do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego", a Trump zobowiązał się do udzielenia reżimowi gwarancji bezpieczeństwa. W Korei Południowej stacjonuje obecnie około 28,5 tysięcy amerykańskich żołnierzy, a blisko połowę kosztów ich utrzymania opłaca Seul. Obecna umowa w sprawie podziału tych kosztów wygasa jednak z końcem roku, a obie strony negocjują zawarcie kolejnej. Dowódca wojsk USA w Korei Płd. generał Vincent Brooks zaprzeczył w środę, jakoby decyzja o wstrzymaniu wspólnych manewrów oznaczała całkowite zaprzestanie ćwiczeń. - Nie spodziewam się, aby to był koniec wszystkich ćwiczeń i treningów, jakie znamy, ale raczej tych widocznych ćwiczeń (…), które mogą wywołać niepotrzebną nerwowość w czasie, gdy tak ważna jest budowa zaufania - powiedział. Szef Pentagonu przybył do Seulu z Pekinu, gdzie rozmawiał w środę z chińskim ministrem obrony Wei Fenghem i prezydentem Xi Jinpingiem. W piątek ma odwiedzić Japonię.

Wojna koreańska 1950 - 1953PAP/DPA

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP