Świat

Wicepremier Włoch zapowiada zamknięcie granicy ze Słowenią

Świat


Wicepremier Włoch, szef MSW Matteo Salvini zapowiedział zamknięcie granicy ze Słowenią, aby powstrzymać napływ migrantów. Od poniedziałku włosko-słoweńskie patrole mają pilnować granicy o długości 232 kilometrów, gdzie ostatnio zwiększyła się fala migracyjna.

Salvini oświadczył w piątek, że "po zamknięciu portów i zmniejszeniu napływu migrantów drogą morską o 85 procent w porównaniu z zeszłym rokiem, teraz zamykamy granice na wschodzie".

- To dowodzi powagi naszych zamiarów. Współpraca z innymi krajami europejskimi, by powstrzymać nielegalną imigrację, jest możliwa - uznał.

Wspólne patrole przy granicy

Wicepremier zapowiedział, że wkrótce spotka się z szefem władz graniczącego ze Słowenią regionu Friuli-Wenecja Julijska Massimiliano Fedrigą z jego prawicowej Ligi, aby omówić dalsze kroki.

Także policja w Słowenii potwierdziła wspólne patrole z siłami włoskimi od 1 lipca.

Jednocześnie MSW w Lublanie poinformowało, że ewentualne "fizyczne blokady" na granicy obu krajów, jakie mogłyby tam zostać wzniesione, to wewnętrzna decyzja władz Włoch.

Granica włosko-słoweńska liczy 232 kilometrówGoogle Maps

Salvini wpuści migrantów, ale pod warunkiem

Włoskie porty od roku są zamknięte dla jednostek organizacji pozarządowych ratujących migrantów na morzu.

W środę, łamiąc zakaz wydany przez władze Włoch, statek niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3 z 42 migrantami na pokładzie płynął w kierunku włoskiej wyspy Lampedusa. Statek pod banderą Holandii czeka na zgodę na zawinięcie do tamtejszego portu.

- Postanowiłam wpłynąć do portu na Lampedusie. Wiem, czym ryzykuję, ale 42 rozbitków na pokładzie jest u kresu sił. Zawiozę ich w bezpieczne miejsce - wyjaśniała kapitan statku Carola Rackete.

Załodze grozi grzywna w wysokości do 50 tysięcy euro i konfiskata statku.

Salvini zapewnił w piątek, że pozwoli zejść na ląd migrantom ze statku, gdy tylko dowie się, jakie kraje Unii Europejskiej ich przyjmą. Wcześniej, na wiadomość o wpłynięciu Sea Watch 3 na włoskie wody, stwierdził, że "imigracja nie może być zarządzana przez nielegalne statki, jesteśmy gotowi powstrzymać wszelkie nielegalne działania".

Autor: akw/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Michael Kleinsasser/Pixabay