Świat

Matteo Renzi otrzyma misję utworzenia rządu. Będzie najmłodszym premierem w UE

Świat


Prezydent Włoch Giorgio Napolitano powierzy dziś burmistrzowi Florencji, liderowi Partii Demokratycznej Matteo Renziemu misję utworzenia nowego rządu. Pałac Prezydencki poinformował o wezwaniu Renziego, co jest zapowiedzią desygnowania na premiera.

Jako pewny kandydat na nowego prezesa Rady Ministrów Matteo Renzi wskazywany był od początku obecnego kryzysu rządowego. Doszło do niego w zeszłym tygodniu, po tym jak do dymisji podał się premier Enrico Letta, w rezultacie utraty poparcia swej macierzystej Partii Demokratycznej.

Renzi skrytykował rząd za powolność w realizacji programu reform i zadeklarował gotowość objęcia stanowiska premiera. Jego inicjatywę poparło w głosowaniu kierownictwo centrolewicowego ugrupowania.

Spotka się dziś z prezydentem

Matteo Renzi został zaproszony do prezydenta na godzinę 10.30 w poniedziałek. Według nieoficjalnych informacji zaprzysiężenie nowego gabinetu odbędzie się w środę lub w czwartek, a głosowanie nad wotum zaufania w parlamencie - do końca tygodnia. 39-letni Matteo Renzi będzie najmłodszym premierem w historii Włoch i obecnie w całej Unii Europejskiej.

Autor: kde/jk / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości