Świat

Matka ofiary z Newtown odczyta orędzie Obamy

Świat


Matka sześciolatka, który zginął w masakrze w Newtown, odczyta w radiu orędzie, wygłaszane co tydzień przez Baracka Obamę. Poprosił ją o to sam prezydent, który chce wywrzeć nacisk na Kongres w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących broni.

- Francine Wheeler, której syn Ben zginął w grudniu w strzelaninie w szkole Sandy Hook w Newtown, odczyta w sobotę cotygodniowe radiowe orędzie prezydenta Baracka Obamy - poinformował rzecznik Białego Domu Jay Carney.

Cotygodniowe przemówienie prezydenta w radiu kilkakrotnie wygłaszał zamiast Baracka Obamy wiceprezydent Joe Biden, ale po raz pierwszy zostanie ono przeczytane przez osobę zupełnie z zewnątrz.

W tym tygodniu Obama zaprosił 11 rodzin ofiar z Newtown do Waszyngtonu. To część jego kampanii na rzecz zaostrzenia przepisów dotyczących sprzedaży i posiadania broni. Rodziny, które przyleciały prezydenckim Air Force One, mogły spotkać się z kongresmenami i senatorami w stolicy kraju, by przekonać ich do zmiany obowiązującego prawa.

Obama chce zaostrzyć przepisy

Obama chce, by Kongres przyjął nowe przepisy ograniczające dostęp do broni palnej, w tym m.in. obowiązkowy nakaz kontroli wszystkich kupujących broń, by nie trafiała w ręce osób niebezpiecznych i chorych psychicznie. Ta ustawa ma naprawić luki w obecnym prawie. Szacuje się, że w przypadku około 40 proc. transakcji, zwłaszcza tych zawieranych na plenerowych targach, w internecie czy między osobami prywatnymi, kupujący nie są sprawdzani.

W strzelaninie w Newtown, do której doszło 14 grudnia ubiegłego roku, z rąk szaleńca zginęło 26 osób, w tym 20 dzieci.

Autor: jk\mtom / Źródło: Reuters, PAP,

Tagi:
Raporty: