Zmarła matka kanclerz Angeli Merkel. Miała 90 lat

TVN24


Herlind Kasner, matka kanclerz Niemiec Angeli Merkel, nie żyje - rzecznik niemieckiego rządu potwierdził w środę agencji dpa. Poprosił jednocześnie o uszanowanie prywatności pani kanclerz i jej rodziny.

Jako pierwsze wiadomość o śmierci matki Angeli Merkel podały w środę na swych stronach internetowych tygodnik "SuperIllu" i dziennik "Bild".

Według nich Kasner zmarła na początku kwietnia w wieku 90 lat w mieście Templin na północy Brandenburgii, gdzie od ponad 60 lat mieszkała.

Urodzona w Gdańsku

Urodzona 8 lipca 1928 roku w Gdańsku żona pastora Horsta Kasnera wyjechała z nim w 1954 roku z Hamburga do Templina w ówczesnej NRD, gdzie kierował on szkołą kaznodziejstwa dla ewangelickich duchownych. Zajęła się wtedy nauczaniem języków obcych, kontynuując tę działalność przez dziesięciolecia. Jej małżonek zmarł w 2011 roku.

Herlind Kasner towarzyszyła córce za każdym razem, gdy Bundestag wybierał ją na szefa rządu - tak było też w 2018 roku. Gdy w lutym tego roku Merkel odbierała w Templinie dyplom honorowej obywatelki miasta, miała przy sobie matkę, jak również rodzeństwo.

Autor: asty,mm / Źródło: PAP