Świat

Matka amerykańskiego zakładnika pisze do kalifa

Świat


Matka przetrzymywanego przez dżihadystów amerykańskiego zakładnika Petera Kassiga za pomocą Twittera chce skontaktować się z przywódcą Państwa Islamskiego. Napisała krótki list, w którym prosi o kontakt z samozwańczym przywódcą islamistów.

W opublikowanym wcześniej filmie pokazującym egzekucję brytyjskiego wolontariusza Alana Henninga dżihadyści ostrzegli, że o ile bombardowania nie ustaną, to kolejną ofiarą będzie właśnie Kassig. 26-latek w niewoli przyjął islam i zmienił imię na Abdul-Rahman. Jego matka próbuje skontaktować się z liderem Państwa Islamskiego.

"Wiadomość do kalifa Abu Bakra al-Bagdadiego od matki Abdula Rahmana Kassiga" - tytułuje swoją wiadomość Paula Kassig. "Próbuję skontaktować się z Państwem Islamskim w sprawie losu mojego syna. Jestem starszą kobietą, a Abdul Rahman jest moim jedynym synem".

Dalej kobieta pisze, że razem z mężem pozostawiono ich samych sobie, bez żadnej pomocy od rządu. "Chcielibyśmy się z tobą skontaktować. Jak możemy to zrobić?" - pyta kobieta w krótkiej wiadomości, zwracając się do samozwańczego kalifa.

Kobieta założyła konto na Twitterze tylko po to, żeby skontaktować się z islamistami. Na profilu pojawił się także list do Bagdadiego w języku arabskim.

Pojmany, przyjął islam

26-letni Peter Kassig w niewoli przeszedł na islam i przyjął imię Abdul-Rahman. Wcześniej służył w Iraku, ale został zwolniony ze służby z powodów zdrowotnych. Z danych Pentagonu wynika, że przez rok należał do elitarnej formacji rangers, a w Iraku przebywał od kwietnia do lipca 2007 roku.

Po odejściu z wojska poświęcił się działalności humanitarnej. W 2012 roku założył organizację humanitarną Special Emergency Response and Assistance (SERA), która miała pomagać syryjskim uchodźcom. Na stronie internetowej organizacja podała, że ze względów bezpieczeństwa zawiesiła działalność w Syrii. W sobotę rodzice zaapelowali do porywaczy o uwolnienie syna, przypominając właśnie jego działalność humanitarną.

Egzekucje Państwa Islamskiego

Kilka dni temu dżihadyści opublikowali nagranie z egzekucją Brytyjczyka Alana Henninga, na którym znalazła się także groźba zamordowania Kassiga. Śmierć Henninga miał być odwetem za brytyjskie naloty na cele Państwa Islamskiego (IS) w Iraku, na które zgodę parlament wydał pod koniec września.

Henning był czwartym zachodnim zakładnikiem straconym przez Państwo Islamskie. Poprzednie nagranie przedstawiały egzekucje amerykańskich dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz brytyjskiego pracownika pomocowego Davida Hainesa.

USA bombardują Państwo Islamskie i inne ugrupowania radykalne w Syrii od niemal dwóch tygodni z pomocą arabskich sojuszników, w sąsiednim Iraku atakują wybrane cele od sierpnia. Państwa europejskie (Francja i Wielka Brytania) dołączyły do operacji przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku, ale nie w Syrii.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: pk//gak / Źródło: CNN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości