V4 przedstawiła "wstępny punkt widzenia" na nową unijną politykę migracyjną

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o kwestii migracji TVN24
wideo 2/37
TVN24Mateusz Morawiecki o kwestii migracji

Są pewne zasady, których się trzymamy - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu premierów V4 z szefową Komisją Europejskiej Ursulą von der Leyen. Chodzi o skuteczną politykę kontroli na granicach i pomoc w miejscach pochodzenia potencjalnych migrantów.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Premierzy Polski, Węgier i Czech, Mateusz Morawiecki, Viktor Orban i Andrej Babisz, spotkali się w czwartek w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Na briefingu po spotkaniu Morawiecki powiedział, że jednym z tematów rozmowy był kwestia migracji.

Jak mówił szef polskiego rządu, premierzy Grupy Wyszehradzkiej przedstawili "wstępny punkt widzenia". Morawiecki mówił również, że "z naszymi przyjaciółmi z Grupy Wyszehradzkiej mamy bardzo jednoznaczne spojrzenie na to".

- Są pewne zasady, których się trzymamy, dotyczące konieczności zapewnienia jak najbardziej rygorystycznych i skutecznych polityk dotyczących kontroli na granicach, pomocy w miejscach, z których potencjalnie migranci mogą migrować do Europy, ale także oczywiście pomocy takiej, jak choćby Polska teraz udziela Grecji poprzez transport 156 domów w miejsce, które doświadczyło ostatnio tragedii - wskazał premier, mając na uwadze zniszczony w wyniku pożaru obóz dla uchodźców Moria na greckiej wyspie Lesbos.

"Dobra dyskusja" i "owocne spotkanie"

Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała po rozmowach z premierami Polski, Czech i Węgier, że "umówiła się z nimi na wspólną pracę w kwestiach unijnego budżetu, migracji, klimatu, a także planu na rzecz Białorusi".

"Dobra dyskusja z Mateuszem Morawieckim, Andrejem Babiszem i Viktorem Orbanem w sprawie budżetu UE i planu odbudowy, klimatu, migracji, praworządności oraz przedstawionego przez nich planu gospodarczego dla Białorusi. Uzgodniliśmy, że będziemy ściśle współpracować w tych ważnych kwestiach" - napisała na Twitterze von der Leyen.

Rzeczniczka KE Dana Spinant powiedziała na konferencji prasowej, że "spotkanie było owocne". Jak relacjonowała, w jego trakcie zostało podniesionych wiele kwestii związanych z kompleksową propozycją dotyczącą migracji, przedstawioną w środę przez Komisję Europejską.

- W kwestiach tak złożonych jak migracja jest cały wachlarz opinii. Pakiet przedstawiony przez Komisję Europejską jest próbą osiągnięcia odpowiedniego tonu. Mamy nadzieję, że uda się go wypracować, tak żeby nasi partnerzy byli usatysfakcjonowani. To była dobra dyskusja - zaznaczyła Spinant.

Zmiany w prawie zaproponowane przez KE mają odciążyć państwa południa Europy, które są pod największą presją migracyjną. Komisja Europejska chce wprowadzić zasadę "obowiązkowej solidarności" i położyć nacisk na deportacje, umożliwiając tym krajom, które nie chcą relokować do siebie uchodźców, wzięcie na siebie obowiązku odsyłania migrantów ekonomicznych do krajów pochodzenia.

Autor:tas

Źródło: PAP