"Masowe" rewizje u Tatarów na Krymie przed 70. rocznicą deportacji

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Przed zaplanowanymi na niedzielę obchodami 70. rocznicy deportacji Tatarów krymskich rosyjskie władze przeprowadziły rewizje w domach działaczy ich ruchu narodowościowego – poinformował rzecznik tatarskiego parlamentu, Medżlisu, Ali Chamzin.

Jak oświadczył rzecznik, rewizje dokonane w domach tatarskich przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB), były „masowe”. Chamzin powiedział w Kijowie, że FSB szukała „materiałów wybuchowych, broni i rzeczy związanych z działalnością terrorystyczną”. Przeszukano m.in. dom legendarnego przywódcy Tatarów Mustafy Dżemilewa w Bachczysaraju, a także dom Chamzina, który w tym czasie był w podróży do Kijowa. - Pokazali synowi akt, w którym poinformowano o podejrzeniu o udział w organizacji terrorystycznej. Przeszukanie prowadziło ponad dziesięciu funkcjonariuszy FSB. Podjechali dwiema ciężarówkami, przywieźli berkutowców, zablokowali drogi – relacjonował w rozmowie z Radiem Swoboda.

Tatarzy przeciwni aneksji

Tatarzy krymscy stanowią 12 proc. ludności Krymu. Byli przeciwni referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Tatarzy zostali wysiedleni z półwyspu przez władze sowieckie w 1944 roku w związku z oskarżeniami o kolaborację z III Rzeszą. Pozwolono im wrócić na Krym dopiero w połowie lat 80. W efekcie duża część społeczności tatarskiej jest negatywnie nastawiona do władz w Moskwie.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło//rzw/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: qtmm.org

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości