Świat

To oni zaatakowali w szkole. Talibowie publikują zdjęcia "męczenników"

Świat


Pakistańscy talibowie opublikowali w czwartek kilka zdjęć bojowników. Jak twierdzą, to oni zaatakowali we wtorek w szkole garnizonowej w Peszawarze, zabijając 141 osób.

Na zdjęciach "męczennicy" trzymają w dłoniach broń. Lokalne media rozpoznały jednego z mężczyzn (w środku, ubrany na niebiesko), który ich zdaniem należy do ścisłego kierownictwa pakistańskich talibów. Ma to być Omar Mansur Hafzullah.

Talibowie mają odpowiadać za masakrę w PeszawarzeTehrik-i-Taliban Pakistan

Zdjęcia nie są opatrzone żadną datą, ani nie wiadomo gdzie zostały wykonane.

Sześć wyroków śmierci

Pakistańska armia natychmiast po ataku przystąpiła do ofensywy przeciwko pakistańskim talibom. W czwartek poinformowała o sześciu wyrokach śmierci dla terrorystów w związku z masakrą w Peszawarze. Nie wiadomo jednak, czy byli oni zaangażowani w planowanie lub przygotowania do ataku, czy też byli podejrzewani o inne przestępstwa.

Władze Pakistanu w środę zniosły moratorium na karę śmierci w przypadkach terroryzmu.

Talibowie pozują z broniąTehrik-i-Taliban Pakistan
"Męczennicy" pakistańskich talibówTehrik-i-Taliban Pakistan

Masakra w Peszawarze

W ataku na prowadzoną przez pakistańską armię szkołę dla dzieci wojskowych w Peszawarze zginęło we wtorek 141 osób: 132 dzieci i dziewięciu nauczycieli.

Talibowie, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność za zamach, oświadczyli, że to odwet za prowadzoną przeciwko nim ofensywę rządową w Północnym Waziristanie. Był to najkrwawszy atak w Pakistanie w historii kraju.

Wtorkowy atak to jeden z najbardziej krwawych zamachów przeprowadzonych przez bojowników z powiązanego z Al-Kaidą ruchu Tahreek-e-Taliban Pakistan (TTP), który od 2007 roku walczy z rządem w Islamabadzie.

Autor: pk/tr / Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tehrik-i-Taliban Pakistan

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości