Marsze opozycji, refleksja premiera. 13 grudnia w Polsce


"Wolność, Solidarność, Niepodległość", pod takimi hasłami będzie obchodzić 13 grudnia PiS. Marsz pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego ma się odbyć w Warszawie. Donald Tusk zapowiada, że skupi się tego dnia na refleksji, bo "już się namaszerował" w 1981 roku. Prezydent odwiedzi natomiast miejsce swojego internowania.

Pierwszym oficjalnym wydarzeniem w czwartek będzie przedpołudniowa wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka, gdzie był internowany w stanie wojennym. Komorowski weźmie udział w spotkaniu byłych internowanych opozycjonistów oraz spotka się z młodzieżą. Zaapeluje też o pamięć o więźniach politycznych na Białorusi. Po wprowadzeniu stanu wojennego więzienie w Białołęce stało się największym ośrodkiem internowania działaczy i przywódców Solidarności. W latach 1981-82 przebywało tam około 600 internowanych.

Marsz i kontemplacja

Prawdopodobnie najgłośniejszym wydarzeniem 13 grudnia będzie zapowiadana na godzinę 18 manifestacja w Warszawie organizowana przez PiS. "Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości" rozpocznie się o godzinie 18. Manifestanci mają przemaszerować od pomnika Wincentego Witosa przy pl. Trzech Krzyży przed gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pochód ma się rozpocząć od odśpiewania hymnu narodowego i odczytania nazwisk ofiar stanu wojennego. Zaplanowano przemówienie Jarosława Kaczyńskiego. Na trasie marszu reprezentanci klubu PiS mają złożyć kwiaty przed pomnikami: Wincentego Witosa, Ronalda Reagana, Stefana Grota-Roweckiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego. - Nie jest to próba sił [...]. Chcemy upamiętnić wydarzenia tamtych dni, a przy okazji powiedzieć o tym, co teraz dzieje się złego - mowił we wtorek prezes PiS.

Upamiętnienie, a nie "pokaz siły"
Upamiętnienie, a nie "pokaz siły"TVN 24

Przeciwny takiej formie obchodzenia 13 grudnia jest premier Donald Tusk. - Dla mnie 13 grudnia nie będzie pretekstem do patriotycznych manifestacji, to jest raczej dzień refleksji, ile zacietrzewienie albo fałszywa doktryna może narobić ludziom, jak miało to miejsce 13 grudnia 1981 roku - mówił Tusk. - Nie przewiduję maszerowania. Swoje się namaszerowałem 13 grudnia, ale to było w 1981 roku - dodał.

Ludowcy przy grobie Popiełuszki

Z kolei PSL upamiętni rocznicę stanu wojennego, składając kwiaty na grobie księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. - Chcemy, by to był dzień, który jednoczy, a nie dzieli Polaków - powiedział rzecznik partii Krzysztof Kosiński. Przy grobie księdza Popiełuszki mają się pojawić wicepremier i prezes Stronnictwa Janusz Piechociński, szef klubu Jan Bury i wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak, a także ministrowie rolnictwa oraz pracy i polityki społecznej: Stanisław Kalemba i Władysław Kosiniak-Kamysz.

Narodowcy nadal walczą z komuną

Między 12 a 17 grudnia demonstracje w kilkunastu miastach zapowiadają też Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo-Radykalny. Największa z nich ma się odbyć 15 grudnia w Łodzi. Jak mówią narodowcy, ich manifestacje będą protestem przeciwko "starej i nowej komunie".

Organizatorzy poszczególnych demonstracji informują m.in., że chcą upamiętniać 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, przypomnieć o konieczności obalenia "republiki okrągłego stołu", zaprotestować przeciw wnioskowi SLD o delegalizację MW i ONR i jednocześnie domagać się zdelegalizowania Sojuszu.

Przynajmniej część manifestacji odbędzie się przed siedzibami lokalnych struktur SLD. Patronami lub współorganizatorami niektórych manifestacji są regionalne struktury NSZZ "Solidarność".

Solidarność bez polityki Uroczystości związane z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego odbędą się w najbliższych dniach w całym kraju. 13 grudnia kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku mają złożyć przewodniczący "S" Piotr Duda i ambasador USA w Polsce Stephen Mull. 16 grudnia w Katowicach odbędą się uroczystości upamiętniające 31. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek, w której zginęło dziewięciu górników. W południe ma rozpocząć się msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. (homilię wygłosi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc), a po niej nastąpi przemarsz i uroczystości przed Krzyżem-Pomnikiem przy kopalni na pl. Solidarności. W ramach obchodów rocznicowych w wielu miastach zaplanowano też m.in. wystawy i dyskusje.

Świeczka ku pamięci

IPN zachęca, by 13 grudnia o godz. 19.30 każdy zapalił lampkę w swoim oknie lub wirtualnie na stronie www.ipn.gov.pl. Akcja nawiązuje do gestu solidarności z Polakami z Wigilii 1981 r. Świecę w oknie Pałacu Apostolskiego zapalił wówczas papież Jan Paweł II, a prezydent USA Ronald Reagan zaapelował o to samo do Amerykanów. Od wtorku do czwartku na ścianie budynku IPN przy ul. Towarowej w Warszawie będzie płonęło symboliczne Światło Wolności. - Ma być hołdem złożonym wszystkim ofiarom stanu wojennego i manifestacją przywiązania do idei wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych - poinformował IPN.

Autor: mk/tr/k / Źródło: PAP

Raporty: