"Mamy wspólne priorytety". Marszałek Senatu spotkał się z szefem Parlamentu Europejskiego

TVN24

Grodzki spotkał się z szefem PETwitter/Tomasz Grodzki, European Union
wideo 2/19

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się w Brukseli z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim. - To było bardzo przyjemne, konstruktywne spotkanie - powiedział włoski polityk. Z kolei marszałek Grodzki zadeklarował otwartość na współpracę Senatu i PE.

Marszałkowi Grodzkiemu w Brukseli towarzyszyli stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś i przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych Bogdan Klich (Koalicja Obywatelska).

Priorytetem wzmocnienie demokracji

- To było spotkanie bardzo przyjemne, konstruktywne. Mamy wspólne priorytety, by wzmocnić nasze systemy demokratyczne, zwłaszcza demokrację w Europie, umieszczając w centrum siłę naszych parlamentów. W Europie dyskutuje się o procesie reform i bardzo ważny będzie udział parlamentów krajowych w tym procesie - powiedział David Sassoli.

Z kolei marszałek Grodzki wyraził zadowolenie z faktu, że "natychmiast z szefem PE znaleźli wspólny język w odniesieniu do wartości". Jak podkreślił, są to "praworządność, przyzwoitość, przestrzeganie reguł prawnych i konieczność utrzymania i rozszerzania wspólnoty europejskiej".

- Polski Senat będzie całkowicie otwarty na współpracę z Parlamentem Europejskim - zapowiedział marszałek Grodzki.

Od klimatu po gospodarkę

Jednym z tematów poruszanych podczas środowego spotkania była kwestia zmian klimatycznych. Marszałek Senatu zauważył, że problemy dotyczące zanieczyszczenia środowiska i związanych z nimi zmian klimatu nie są łatwe do rozwiązania. Zastrzegł jednocześnie, że podejmowane przez instytucje europejskie działania idą we właściwym kierunku.

Grodzki z Sassolim rozmawiali także na temat budżetu europejskiego. - Mówiliśmy też o budżecie europejskim, który jest zawsze trudny w momencie narodzin, ale zwykle na końcu każdy znajdzie w nim coś satysfakcjonującego. Wyraziłem nadzieję, że nasi polscy przedstawiciele odegrają sporą rolę w konstruowaniu wspólnego budżetu - przekazał marszałek.

Grodzki poinformował ponadto, że zaprosił szefa PE do odwiedzenia polskiego Senatu.

Europarlamentarzyści PiS nie przyszli na spotkanie

Po rozmowach z przewodniczącym Sassolim marszałek Senatu spotkał się z polskimi europarlamentarzystami. Nie wzięli w nim udziału, choć byli na nie zaproszeni, parlamentarzyści PiS.

Po spotkaniu Grodzki podkreślił, że chciałby, aby polscy posłowie do PE działali wspólnie na rzecz polskich spraw w Europie. Zaznaczył, że jego drzwi są zawsze otwarte dla wszystkich europarlamentarzystów, niezależnie od partii, z której są. Zapewnił, że Senat jest gotów do współpracy z nimi na rzecz dobra Polski.

Autor: pp/pm / Źródło: PAP