TVN24 | Świat

Mark Brzezinski przyleciał do Polski

TVN24 | Świat

Autor:
tmw/kab
Źródło:
tvn24.pl/PAP

Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski przyleciał do Warszawy - poinformowała ambasada w mediach społecznościowych. Dyplomatę powitał na lotnisku chargé d'affaires ambasady Bix Aliu.

"Ambasador Mark Brzezinski jest już w Polsce! Na warszawskim lotnisku powitał go Zastępca Szefa Misji Bix Aliu oraz przedstawiciel @MSZ_RP" - brzmi piątkowy komunikat Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, opublikowany na Twitterze. Dyplomatę powitał na lotnisku chargé d'affaires ambasady Bix Aliu. Do wpisu dołączono zdjęcie z lotniska.

Łukasz Jasina, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w rozmowie z Polską Agencją Prasową przekazał, że nie jest znana data złożenia listów uwierzytelniających przez nowego ambasadora. Rzecznik pytany, z kim i kiedy Brzezinski spotka się w pierwszej kolejności, wyjaśnił, że spotkania z prezydentem czy w MSZ będą możliwe po złożeniu listów uwierzytelniających.

Cała rozmowa Marcina Wrony z nowym ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim
Cała rozmowa Marcina Wrony z nowym ambasadorem USA w Polsce Markiem BrzezinskimTVN24

Mark Brzezinski nowym ambasadorem USA w Polsce

W grudniu kandydatura Brzezinskiego na ambasadora w Polsce została zatwierdzona przez Senat USA przez aklamację. Będzie to druga dyplomatyczna misja Brzezinskiego jako ambasadora.

Za kadencji prezydenta Baracka Obamy był ambasadorem USA w Szwecji. Wcześniej był między innymi dyrektorem do spraw Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Billa Clintona. Był też jednym z doradców Joe Bidena w czasie jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2020 roku.

W środę w Białym Domu Mark Brzezinski został oficjalnie zaprzysiężony przez wiceprezydent USA Kamalę Harris na nowego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. W czasie ceremonii w budynku Eisenhowera Brzezinskiemu towarzyszyły córka Aurora oraz siostra Mika, które trzymały Biblię, na którą przysięgę złożył mianowany dyplomata. Obecny był też jego brat Ian.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Kim jest Mark Brzezinski?

Mark Brzezinski to syn Zbigniewa Brzezińskiego, byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera, oraz wnuk Tadeusza Brzezińskiego, polskiego dyplomaty i urzędnika konsularnego. Jest bratem Miki Brzezinski, dziennikarki amerykańskiej stacji MSNBC, i Iana Brzezinskiego, eksperta Atlantic Council i byłego zastępcy asystenta sekretarza obrony do spraw Europy i NATO.

Brzezinski z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą. W ramach stypendium Fullbrighta napisał pracę "Walka o konstytucjonalizm w Polsce". Za działalność na rzecz Polski został w 2009 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Zna język polski i francuski.

Autor:tmw/kab

Źródło: tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/USEmbassyWarsaw