Błaszczak: w stosunkowo krótkim czasie rozpocznę formalnie procedurę zamówienia kolejnych partii sprzętu wojskowego

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Mariusz Błaszczak w Pentagonie, spotkał się z Lloydem Austinem
Mariusz Błaszczak w Pentagonie, spotkał się z Lloydem AustinemTVN24
wideo 2/6
Mariusz Błaszczak w Pentagonie, spotkał się z Lloydem AustinemTVN24

W Pentagonie odbyło się spotkanie szefa MON Mariusza Błaszczaka i sekretarza obrony USA Lloyda Austina. Błaszczak w Stanach Zjednoczonych przebywa z trzydniową wizytą. W obliczu agresji na Ukrainę Polska demonstruje ducha hasła "za wolność naszą i waszą" - powiedział po przywitaniu z Błaszczakiem sekretarz obrony USA. - Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że gdyby nie osobiste zaangażowanie sekretarza Austina, Polska nie miałaby możliwości kupienia Abramsów w najnowocześniejszej wersji - mówił po spotkaniu Błaszczak.

Mariusz Błaszczak będzie przebywał w Stanach Zjednoczonych do piątku 22 kwietnia. Dziś w Waszyngtonie spotkał się z ministrem obrony USA Lloydem Austinem. Podczas uroczystego powitania, o godzinie 17 czasu polskiego (11 w Waszyngtonie), odegrano hymn Polski i hymn Stanów Zjednoczonych.

- Przypomina mi się stare polskie powiedzenie "za wolność naszą i waszą". W ciągu ostatnich dwóch miesięcy od rosyjskiej inwazji Polska zademonstrowała ducha tego powiedzenia - powiedział Austin, rozpoczynając rozmowy w Pentagonie.

Jak dodał, Polska odgrywa "absolutnie kluczową" rolę, umożliwiając wysyłkę broni na Ukrainę, a także samodzielnie przekazując Ukrainie pomoc wojskową. - Co być może najważniejsze, Polacy otworzyli swoje serca i domy dla milionów Ukraińców uciekających przed przemocą - podkreślił, dziękując za polski wkład w obronę wolności Ukrainy. Dodał, że ma nadzieję na wzmocnienie współpracy z Polską na tym i innych polach.

Mariusz Błaszczak i Lloyd AustinTVN24

Błaszczak wyraził przekonanie, że wzmocnienie wschodniej flanki NATO i zaangażowanie oraz przywództwo Stanów Zjednoczonych jest głównym czynnikiem, który powstrzymuje Rosję od napaści na państwa NATO. Podziękował też Austinowi za osobiste zaangażowanie w porozumienie dotyczące zakupu amerykańskich czołgów Ambrams dla Polski.

- Jesteśmy dumni, że gościmy u siebie amerykańskich żołnierzy, co pozwala na wzmocnienie naszych więzów obronnych. Mam nadzieję, że utrzymamy impet w tej sprawie - powiedział minister. Mówił dalej, że rosyjska agresja ma na celu zachwianie sojuszem i fundamentami bezpieczeństwa w Europie. Podkreślił też, że ma nadzieję na pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców rosyjskich zbrodni wojennych.

Błaszczak o "osobistym zaangażowaniu sekretarza Austina"

Po godzinie 18.30 czasu polskiego (12.30 w Waszyngtonie) Błaszczak rozmawiał z dziennikarzami. Relacjonował, że rozmowa dotyczyła między innymi możliwości przyspieszenia dostaw już zamówionego przez Polskę sprzętu wojskowego. Przypomniał, że w 2018 roku nasz kraj zamówił system Patriot, w 2019 roku - rakiety HIMARS, w 2020 roku - samoloty F35. - Również zamówiliśmy w 2021 roku systemy, które tak się sprawdzają na Ukrainie - myślę tu o Javelinach. W tym roku, o czym wspominałem, podpisaliśmy umowę w sprawie kupienia na rzecz Wojska Polskiego 250 czołgów Abrams - wyliczał.

Błaszczak wspomniał, że podziękował sekretarzowi obrony USA za wsparcie w tej dziedzinie. - Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że gdyby nie osobiste zaangażowanie sekretarza Austina, Polska nie miałaby możliwości kupienia Abramsów w tej najnowocześniejszej, najnowszej wersji, a do tego doszło, więc czołgi Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego - stwierdził.

Błaszczak: z Austinem rozmawialiśmy o planach, które polski rząd właśnie wdraża
Błaszczak: z Austinem rozmawialiśmy o planach, które polski rząd właśnie wdrażaTVN24

Rozmowa - według relacji Błaszczaka - dotyczyła też bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO. Przypomniał, że szef Pentagonu dwa razy ostatnio był z wizytą w Polsce. - Rozmawialiśmy także o tym, co planuje polski rząd, o planach, które polski rząd właśnie wdraża, a związane są one ze skokowym wzrostem zdolności obronnych RP - wymieniał, przypominając, że na czwartek ma zaplanowane spotkania z producentami uzbrojenia.

Szef MON dodał, że poruszył także kwestię przyspieszenia dostaw już zamówionego sprzętu. - W stosunkowo krótkim czasie skieruje do Pentagonu letters of request, czyli formalnie rozpocznę procedurę zamówienia kolejnych partii sprzętu wojskowego dla Polski - zapowiedział.

Mariusz Błaszczak i Lloyd Austintwitter.com/MON_GOV_PL

W środowych rozmowach w Pentagonie obok Błaszczaka i Austina uczestniczyli między innymi ambasador RP Marek Magierowski, asystentka sekretarza obrony USA ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Celeste Wallander oraz zastępca asystenta sekretarza obrony ds. polityki europejskiej i NATO Spencer Boyer.

Pentagon: przywódcy omówili ambitne plany modernizacji obronnej Polski

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i szef MON Mariusz Błaszczak zgodzili się wspólnie pracować nad tym, by Wojsko Polskie stało się jednym z najlepszych w Europie - poinformował w środę Pentagon w komunikacie ze spotkania ministrów. Tematem rozmów była też pomoc wojskowa dla Ukrainy.

Jak podał w oświadczeniu rzecznik amerykańskiego resortu obrony John Kirby, Błaszczak i Austin "omówili trwające wysiłki w sprawie pomocy obronnej dla Ukrainy i sposoby kontynuowania rozwoju relacji wojskowych USA i Polski", zaś amerykański minister pochwalił Polskę za odgrywaną przez nią rolę w pomocy Ukrainie, zarówno jeśli chodzi o obronę przed rosyjską agresją, jak i udzielaniu ludności cywilnej schronienia od przemocy.

- Obaj przywódcy omówili ambitne plany modernizacji obronnej Polski, zgadzając się pracować razem, by pomóc Wojsku Polskiemu stać się jednym z najlepszych w Europie - powiedział Kirby.

Rozmowy w Pentagonie

Według zapowiedzi na spotkaniu Błaszczak-Austin poruszone miały być tematy polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, sytuacji bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO i w Europie, pogłębiania interoperacyjności wojsk oraz amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

W czasie wizyty szefa MON zaplanowano też spotkania z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Austin wcześniej spotkał się z Błaszczakiem w połowie lutego, gdy przebywał z wizytą w Warszawie.

Mariusz Błaszczak i Lloyd Austin na zdjęciu z 18 lutegoTVN24

Autorka/Autor:akw/kab, adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/MON_GOV_PL