Mario Sandoval, były policjant skazany za udział w porwaniu, tortury i zabójstwo studenta w czasach dyktatury

Autor:
asty/kab
Źródło:
Reuters, BBC, Buenos Aires Herald
Mario Sandoval przed francuskim sądem w 2017 roku
Mario Sandoval przed francuskim sądem w 2017 roku
Reuters Archive
Reuters ArchiveMario Sandoval przed francuskim sądem w 2017 roku

Argentyński sąd skazał byłego policjanta na 15 lat więzienia za porwanie, tortury i zabójstwo mężczyzny w czasach tak zwanej Brudnej Wojny. Skazany Mario Sandoval przed procesem został ekstradowany do kraju z Francji.

Mario Sandoval jest jednym z wielu byłych argentyńskich oficerów, którzy zostali skazani za zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w latach 1976-1983, w czasach dyktatury i związanych z nią brutalnych ataków na środowiska lewicowe - podała agencja Reutera. Został skazany na 15 lat więzienia za zabójstwo 24-letniego studenta Hernana Abriaty, porwanego w 1976 roku.

Argentyńskie organizacje zajmujące się prawami człowieka szacują, że blisko 30 tysięcy osób zostało porwanych lub zabitych z rąk sił zbrojnych. Sandoval został oskarżony o wielokrotne łamanie praw człowieka. W 1976 roku pracował jako podinspektor argentyńskiej policji federalnej. Ale był także członkiem grupy zadaniowej, zajmującej się porwaniami, torturami i zabójstwami cywilów.

Uciekł do Francji

Po upadku dyktatury Sandoval uciekł do Francji, gdzie otrzymał obywatelstwo. Jak relacjonują argentyńskie media, pracował jako konsultant do spraw bezpieczeństwa w firmie zajmującej się importem i eksportem dla lotnictwa. Zaczął uczyć bezpieczeństwa międzynarodowego, zaczynając w małych szkołach.

Następnie w 1999 roku został wykładowcą w Instytucie Studiów Latynoamerykańskich, który jest częścią prestiżowej paryskiej Sorbony, choć nie miał wyższego wykształcenia.

Sandoval skazany za współudział w porwaniu i tortury

Według państwowej agencji informacyjnej Telam, Sandoval przed wydaniem wyroku powiedział, że nie był zamieszany w zniknięcie Abriaty. Przedstawiciel sądu, który prosił o zachowanie anonimowości, powiedział agencji Reutera, że Sandoval został skazany za "współudział w zbrodni bezprawnego pozbawienia wolności i związanego z nim stosowania tortur". Pełne uzasadnienie wyroku zostanie podane do publicznej wiadomości 2 lutego - dodał urzędnik.

- To orzeczenie ma fundamentalne znaczenie, ponieważ pokazuje, jak ważne jest dalsze poszukiwanie sprawiedliwości - powiedział argentyński działacz na rzecz człowieka Horacio Pietragalla.

Po upadku dyktatury Sandoval przeniósł się do Francji, gdzie w 1997 roku uzyskał obywatelstwo. Po latach prawnych przepychanek, został pod koniec 2019 roku poddany ekstradycji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: Reuters, BBC, Buenos Aires Herald

Pozostałe wiadomości