Twierdzi, że Mariah Carey ukradła mu tytuł piosenki "All I Want for Christmas is You". Żąda 20 milionów dolarów

Autor:
momo
Źródło:
BBC
Mariah Carey należy do czołówki najlepiej sprzedających muzykę wszech czasów (wideo archiwalne)
Mariah Carey należy do czołówki najlepiej sprzedających muzykę wszech czasów (wideo archiwalne)
Reuters Archieve
Reuters ArchieveMariah Carey należy do czołówki najlepiej sprzedających muzykę wszech czasów (wideo archiwalne)

Piosenkarka Mariah Carrey została pozwana o naruszenie praw autorskich. Chodzi o jej świąteczny hit "All I Want for Christmas is You". Utwór został nagrany w 1994 roku. Piosenkarz i tekściarz Andy Stone twierdzi, że jest współautorem piosenki o tym samym tytule, która powstała pięć lat wcześniej - pisze BBC. 

"All I Want for Christmas is You" to jeden z najbardziej znanych świątecznych utworów wszechczasów i obowiązkowa pozycja na każdej bożonarodzeniowej playliście. Od czasu pojawienia się na albumie "Merry Christmas" w 1994 roku piosenka trafiła na szczyt list przebojów w wielu krajach. W serwisie Spotify odtworzono ją aż miliard razy. Jak pisze BBC, do 2017 roku Carey zarobiła na niej ponad 60 milionów dolarów. 

Piosenkarka Mariah CareyShutterstock

Oskarżenia o kradzież tytułu

Andy Stone, który występuje pod pseudonimem Vince Vance z zespołem Vince Vance and the Valiants żąda od piosenkarki 20 milionów dolarów odszkodowania. Piosenkarz twierdzi w pozwie, że Mariah Carey, a także współautor jej świątecznego hitu Walter Afanasieff i wytwórnia płytowa Sony Music Entertainment osiągnęli "niezasłużone zyski" z piosenki. Jego zdaniem "świadomie, umyślnie i celowo" naruszyli jego prawa autorskie.

Stone podkreśla, że nigdy nie wydał zgody na wykorzystanie jego utworu w jakimkolwiek celu, w tym "stworzenia dzieła pochodnego". BBC zaznacza, że mimo wspólnego tytułu obie piosenki brzmią zupełnie inaczej, ale Stone uważa, że "Mariah Carey wywołała zamieszanie i nie poprosiła go o zgodę". 

Jak zwraca uwagę BBC, nie jest jasne, dlaczego pozew został złożony dopiero teraz, 28 lat po wydaniu albumu "Merry Christmas". Jak wynika z dokumentu złożonego w sądzie przez Stone’a, jego prawnicy po raz pierwszy skontaktowali się z Carey w ubiegłym roku, ale "nie byli w stanie dojść do żadnego porozumienia".

Do momentu publikacji tego artykułu piosenkarka nie odniosła się publicznie do tych zarzutów.

BBC zauważa, że "nie ma nic niezwykłego w tym, że różne piosenki mają ten sam tytuł". Jak dodaje, na stronie internetowej amerykańskiego Urzędu ds. Praw Autorskich widnieje pod hasłem "All I Want for Christmas is You" widnieje 177 pozycji. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo

Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości