Świat

Manuel Valls nowym premierem Francji. Ayrault odchodzi po porażce

Świat

Aktualizacja:

Socjalistyczny prezydent Francji Francois Hollande mianował obecnego szefa MSW Manuela Vallsa na nowego premiera. Valls zastąpi Jean-Marca Ayrault, który dzień po porażce socjalistów w wyborach lokalnych zrezygnował ze stanowiska.

- Powierzyłem Manuelowi Vallsowi misję przewodzenia rządowi Francji - powiedział Hollande w krótkim wystąpieniu. Hollande powiedział, że nowy "zawężony" gabinet będzie "rządem walki". Zapewnił, że usłyszał "wyraźny" sygnał społeczeństwa, jakim był wynik niedzielnych wyborów lokalnych. Rządzący socjaliści ponieśli w nich klęskę. - Czas zacząć nowy etap - powiedział prezydent. Zapowiedział, że głównym celem nowego rządu będzie realizowanie wcześniej ogłoszonego pakietu reform zwanego paktem odpowiedzialności. Zakłada on zmniejszenie obciążeń podatkowych dla firm w wysokości 30 mld euro oraz 50 mld dodatkowych oszczędności między 2015 a 2017 rokiem. Jednocześnie Hollande zapowiedział "obniżkę podatków Francuzów i zmniejszenie składek płaconych przez pracowników".

Porażka lewicy

Według wstępnych wyników, które w nocy z niedzieli na poniedziałek podało francuskie MSW, w drugiej turze wyborów lokalnych prawica zdobyła 45,9 proc. głosów, lewica - 40,6 proc., a Front Narodowy, który wystawił swych kandydatów tylko w wybranych miastach - 6,8 proc. Oznacza to, że w 171 miastach lewica straciła władzę na rzecz prawicy, odbierając jej jedynie sześć miast. W poprzednich wyborach w 2008 r. socjaliści odebrali konserwatystom władzę w 82 miastach liczących ponad 10 tys. mieszkańców.

Lewica poniosła dotkliwe porażki w takich miastach, jak Tuluza, Amiens, Reims, Angers, a także w ośrodkach uważanych dotychczas za jej historyczne bastiony, m.in. w Saint-Etienne, Limoges i Chambery. Lewica zwyciężyła natomiast w największych miastach. W Paryżu socjalistka Anne Hidalgo pokonała kandydatkę konserwatywnej Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), Nathalie Kosciusko-Morizet, i będzie pierwszą kobietą na stanowisku mera stolicy Francji. Lewica wygrała także m.in. w Lyonie i Strasburgu.

Rozczarowany premier odchodzi

Jean-Marc Ayrault nie krył rozczarowania wynikami wyborów lokalnych, za które - jak powiedział - jest także odpowiedzialny. Jego zdaniem, wyborcy wyrazili swą nieufność wobec rządu.

Wynik drugiej tury wyborów komunalnych we Francji to sygnał dla socjalistów, że stracili poparcie i poniosą klęskę w wyborach do PE. Prezydent musiał przebudować rząd, ponieważ grozi mu kryzys polityczny wyrokowała poniedziałkowa francuska prasa.

Na prawicy lewicy

51-letni Valls urodził się w Barcelonie, obywatelstwo Francji otrzymał w wieku 20 lat. Agencja AFP charakteryzuje go jako zwolennika socjalizmu w wersji byłego premiera Wielkiej Tony'ego Blaira, zwłaszcza w gospodarce, co często stawiało go w kłopotliwej sytuacji wewnątrz własnej partii. Valls jest bardziej popularny na prawicy niż na lewicy i jest najlepiej oceniany przez Francuzów wśród obecnych ministrów.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości