Manifestacja solidarności z papieżem

Aktualizacja:

Ponad 200 tysięcy wiernych z Rzymu oraz wielu włoskich diecezji przybyło w niedzielę na Plac świętego Piotra. Spotkanie na modlitwie Anioł Pański zmieniło się w wielką manifestacją solidarności z Benedyktem XVI, który z powodu protestów wykładowców i studentów odwołał wizytę na rzymskim uniwersytecie La Sapienza.

Tłumy wypełniły cały plac przed bazyliką watykańską, a zgromadzeni powitali papieża wręcz entuzjastycznie.

Z całego serca wam dziękuję, drodzy przyjaciele, za tak liczne przybycie i wyrażenie solidarność ze mną bene

"Studenci, zachęcam was do szanowania cudzych opinii" - Jako, by tak rzec emerytowany profesor, który spotkał w swym życiu tak wielu studentów, zachęcam wszystkich was, drodzy studenci uniwersyteccy, byście z szacunkiem odnosili się do cudzych opinii i w wolnym i odpowiedzialnym duchu szukali prawdy i dobra - mówił Benedykt XVI wyrażając jeszcze raz wdzięczność za okazaną mu solidarność.

Wysłuchawszy długiej owacji na swą cześć, Benedykt XVI dodał na zakończenie: - Idziemy naprzód w tym duchu braterstwa i miłości do wolności i prawdy oraz wspólnego zaangażowania na rzecz społeczeństwa braterskiego i tolerancyjnego.

Drodzy studenci odnoście się z szacunkiem do cudzych opinii i w wolnym i odpowiedzialnym duchu szukajcie prawdy i dobra bene2


- Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. W tych dniach prosimy Boga o szczególną łaskę, o dar jedności chrześcijan. Aby go otrzymać trzeba się modlić nieustannie. Niech modlitwa zanoszona przez was do Boga w duchu jedności - w rodzinach, w parafiach, we wspólnotach zakonnych - będzie świadectwem wiary i miłości, którego świat tak bardzo potrzebuje. Niech Bóg wam błogosławi - powiedział po polsku.

Papa Day według kardynała Ruini Na Placu św Piotra byli liderzy i politycy wielu włoskich partii, przede wszystkim centroprawicy, a także działacze setek organizacji społecznych i ruchów oraz stowarzyszeń katolickich z całych Włoch, studenci i sympatycy Opus Dei, przedstawiciele związków zawodowych, tysiące reprezentantów rzymskich parafii i wielu diecezji z innych regionów kraju.

Spotkanie przemieniło się w manifestację solidarności z Papieżem dzięki Papieski wikariuszowi diecezji rzymskiej, kardynało Camillo Ruiniemu. To on zaprosił na Anioł Pański wszystkich mieszkańców Wiecznego Miasta apelując do nich, by okazali swą bliskość i przywiązanie do Benedykta XVI.

Mobilizacja przed wydarzeniem, nazwanym przez włoskie media Papa Day, według niektórych opinii przypominała przygotowania do uroczystości Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 za pontyfikatu Jana Pawła II.

W wielu miastach, między innymi w Mediolanie, na głównych placach ustawiono telebimy, na których wierni oglądali transmisję z Rzymu.


Źródło: Reuters, PAP, TVN24