Świat

Europejscy socjaliści uchwalili manifest

Świat


Partia Europejskich Socjalistów (PES) uchwaliła w sobotę na kongresie w Madrycie swój manifest przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Podkreślili, że Unia Europejska potrzebuje "radykalnych przemian", politycznej zmiany przywództwa i zmiany kursu.

Według Europejskich Socjalistów trzeba zostawić za sobą "neoliberalne i konserwatywne modele z przeszłości i położyć nacisk na pełnowartościowe miejsca pracy, (...) zdrowe środowisko naturalne, bezpieczeństwo socjalne oraz model gospodarczy, który zajmuje się takimi kwestiami, jak nierówności i koszty utrzymania."

Kolejne sprawy, na które - według PES - należy położyć nacisk, to sprawiedliwość podatkowa, równouprawnienie i cyfryzacja.

Blizna na duszy Europy

W kwestii migracji socjaldemokraci żądają zarówno bezpiecznych dróg ucieczki, jak i lepszej integracji uchodźców, ale przede wszystkim zajęcia się przyczynami uchodźstwa. "Potrzebne jest do tego nowe partnerstwo z Afryką i obszerny europejski plan inwestycyjny dla Afryki" - podkreślono w manifeście. - Każdy człowiek, który tonie w Morzu Śródziemnym, pozostawia bliznę na duszy Europy - powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który jest kandydatem PES na przewodniczącego Komisji Europejskiej.

W manifeście napisano też, że "nostalgiczni nacjonaliści sprzedają jedynie niebezpieczne iluzje" i zagrażają tym samym już osiągniętym postępom i wartościom europejskim.

Szefowa niemieckiej SPD Andrea Nahles powiedziała na kongresie między innymi: - Są w Europie ludzie - populiści i prawicowi radykałowie - którzy chcą budować nowe mury. Nie z kamienia, lecz z rasizmu, szowinizmu i nienawiści.

"Unia potrzebuje strategicznej autonomii w dziedzinie obrony"

Podczas madryckiego kongresu głos zabrał także premier Hiszpanii i przywódca Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), Pedro Sanchez. Podkreślił, że UE potrzebuje przejrzystych zasad w kwestii handlu bronią. Dodał, że przestrzeganie zakazu dostarczania uzbrojenia do państw objętych europejskim zakazem powinno być "obowiązkowe" i "dotyczyć wszystkich członków Unii Europejskiej".

Premier Hiszpanii powiedział, że kierownictwo europejskich socjalistów zatwierdziło już propozycję stworzenia listy państw objętych embargiem na dostawy broni z UE i punkt ten znajdzie się w programie PES przed zaplanowanymi na 26 maja wyborami do Parlamentu Europejskiego.

W ocenie Sancheza wraz z listą konieczne będzie opracowanie "mechanizmów rekompensowania" strat dostawcom broni w związku z embargiem. - Unia potrzebuje strategicznej autonomii w dziedzinie obrony, aby stać się prawdziwym aktorem światowej polityki, niezależnym i wpływowym. Ta autonomia jest niezbędna również do obrony wartości oraz interesów unijnych - podkreślił Sanchez.

Premier Hiszpanii potwierdził, że PSOE opowiada się za stworzeniem w dłuższej perspektywie europejskiej armii. Zaznaczył zarazem, że konieczne będzie, aby "demokratyczną kontrolę nad jej działalnością sprawował Parlament Europejski".

Dostawy bomb dla reżimu w Rijadzie

W ocenie komentatorów propozycja Sancheza w sprawie listy państw objętych zakazem dostaw broni jest próbą usprawiedliwiania jego decyzji z września 2018 roku, kiedy socjalistyczny rząd zatwierdził dostawę 400 bomb dla Arabii Saudyjskiej, która jest zaangażowana w wojnę w Jemenie.

Sanchez, naciskany jesienią przez opozycję w Kongresie Deputowanych, aby odstąpić od realizacji dostawy bomb dla reżimu w Rijadzie, wezwał wówczas hiszpańskich polityków do "dalekowzrocznego myślenia dla dobra kraju". Wskazał, że ewentualne zerwanie współpracy zbrojeniowej z Saudyjczykami mogłoby doprowadzić do zwolnień w stoczniach w prowincji Kadyks. Zakłady te realizują zamówienie na pięć okrętów dla Arabii Saudyjskiej, szacowane na 1,8 mld euro.

Arabia Saudyjska jest największym spoza NATO nabywcą hiszpańskiej broni. Jednym z najlepszych lat był rok 2017, kiedy Madryt otrzymał od Rijadu 270 milionów euro za sprzęt wojskowy. Największą jego część stanowiło uzbrojenie dla saudyjskich sił powietrznych, głównie śmigłowce i drony za prawie 100 milionów euro.

Autor: momo//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: