TVN24 | Świat

Rosjanie przetestują Uran-9 na manewrach Zapad-21

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP
Manewry Zapad-21. Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia przy polskiej granicy
Manewry Zapad-21. Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia przy polskiej granicyTVN24
wideo 2/4
TVN24Manewry Zapad-21. Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia przy polskiej granicy

Sterowane zdalnie systemy bojowe Uran-9 zostaną przetestowane przez siły rosyjskie na manewrach Zapad-21. Maszyny te zostaną użyte do obrony obiektów specjalnych oraz do walki z samolotami bezzałogowymi - zapowiedział dziennik "Izwiestija".

Zadaniem robotów będzie podczas ćwiczeń ochranianie magazynów, stacji benzynowych, węzłów komunikacyjnych, punktów dowodzenia i innych obiektów. Będą wykrywać przeciwnika za pomocą systemów optyczno-elektronicznych i atakować go - wyjaśnia gazeta "Izwiestija. Powołując się na źródła w ministerstwie obrony zapowiada, że po manewrach zapadnie decyzja o przyszłości systemów Uran-9, to znaczy jakie dokładnie zadania i w jakich jednostkach sił zbrojnych będą wykonywać.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Izwiestija" przypomina, że pierwsze modele tych systemów pojawiły się w armii w 2019 roku. Później siły rosyjskie użyły ich w Syrii, a po przetestowaniu bojowym Uran-9 został dopracowany.

Robot bojowy Uran-9mil.ru

Uran-9 na manewrach Zapad-21

Uran-9 to gąsienicowe pojazdy bojowe sterowane zdalnie z odległości kilkuset metrów. W skład systemu wchodzą cztery pojazdy, punkt dowodzenia i system transportu. Niewielki robot waży 10-12 ton, uzbrojony jest w działko automatyczne 2A72, sprzężone z działkiem karabin maszynowy PKTM, cztery wyrzutnie pocisków przeciwpancernych Ataka oraz wyrzutnie Szmiel-M.

W manewrach Zapad-2021 w dniach 10-16 września weźmie udział 200 tysięcy żołnierzy. Ćwiczenia odbędą się na zachodzie Rosji i na poligonach Białorusi w pobliżu granicy z Polską.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru