"Nie będzie przebazowania dodatkowych wojsk na terytorium Białorusi"

Manewry Zapad'17 budzą niepokój
Manewry Zapad'17 budzą niepokój
tvn24
tvn24Manewry Zapad'17 budzą niepokój (mat. "Polska i Świat" TVN24 z dn. 14.09.2017)

Rosyjskie jednostki pancerne, w których w ramach manewrów Zapad'17 ogłoszono dzisiaj alarm bojowy, nie będą przerzucane na Białoruś, lecz na trzy poligony w Rosji – przekazało w czwartek ministerstwo obrony Białorusi.

Poinformował o tym podczas wieczornego briefingu rzecznik resortu Uładzimir Makarau po "konsultacjach" ze stroną rosyjską.

- Nie będzie przebazowania dodatkowych wojsk na terytorium Białorusi, to oficjalna informacja – oświadczył Makarau, cytowany przez agencję BiełTA. - Jeśli ma miejsce dyslokacja wojsk, to dotyczy ona trzech rosyjskich poligonów uczestniczących w manewrach – powiedział. Według oficjalnych zapowiedzi na terenie Rosji miejscem manewrów są poligony w obwodach: kaliningradzkim (graniczącym z Polską), leningradzkim i pskowskim (poligony: Łużskij, Strugi Krasnyje i Prawdinskij).

Informacja pojawiła się "przez pomyłkę"

Wcześniej w czwartek Mińsk dementował informację opublikowaną przez rosyjskie ministerstwo obrony o tym, że "oddziały 1. Armii Pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego (ZWO) odbywają marsz na poligony na Białorusi". - Nie jest planowane przybycie dodatkowych sił - mówił Makarau portalowi informacyjnemu Tut.by.

Była to reakcja na rosyjski komunikat, w którym napisano, że "oddziały ZWO zaangażowane w manewry Zapad'17 rozpoczęły przerzucanie żołnierzy, sprzętu wojskowego i specjalnego na poligony w Republice Białoruś". Według oświadczenia alarm bojowy ogłoszono w jednostce pancernej dyslokowanej pod Moskwą. Jej żołnierze mieli się dostać na Białoruś "przemarszem własnym i transportem kolejowym", a następnie "działać na nieznanych poligonach w warunkach trudnego ukształtowania terenu". Makarau na wieczornym briefingu stwierdził, że informacja ta mogła się pojawić "przez pomyłkę". Wojskowy zreferował także przebieg pierwszego dnia manewrów Zapad'17. Jak mówił, na białoruskich poligonach żołnierze ćwiczyli m.in. poszukiwania i likwidację grup dywersyjno-zwiadowczych i nielegalnych formacji zbrojnych. Odbyły się też ćwiczenia w zakresie obrony przeciwlotniczej i przygotowywania obrony terytorialnej.

Manewry budzą niepokój

Czwartek jest pierwszym dniem manewrów strategicznych Zapad'17, które odbywają się na Białorusi i na trzech poligonach na zachodzie Rosji. W sumie ma w nich wziąć udział 12 700 żołnierzy i 700 jednostek sprzętu z obu krajów. Mimo zapewnień Mińska i Moskwy, że scenariusz ćwiczeń jest czysto obronny, wywołują one duże zaniepokojenie wśród sąsiadów Białorusi, zwłaszcza na Ukrainie, która w 2014 r. padła ofiarą rosyjskiej agresji. Obawy w związku z ćwiczeniami wyrażały także m.in. Litwa i Polska. NATO zapowiedziało, że będzie się im "uważnie przyglądać".

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości