Manewry lotnicze "Ruska 22" w Finlandii. Szwecja odpiera gripenami atak na sąsiada

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

Fińskie siły powietrzne rozpoczęły w poniedziałek ćwiczenia z udziałem myśliwców Hornet. W manewrach uczestniczą Szwedzi – ich Gripenom postawiono za cel obronę terytorium. W ćwiczeniach "Ruska 22" bierze udział około 50 samolotów.

W rozpoczętych w poniedziałek ćwiczeniach fińskich sił powietrznych, eskadra z Karelii pozoruje atak na Finlandię myśliwcami Hornet, a w obronę fińskiego terytorium angażują się Szwedzi ze swoimi myśliwcami Gripen.

W manewrach nacisk położony jest na szkolenie rezerwistów, wykorzystanie baz lotniczych na terenie kraju oraz współpracę z Siłami Powietrznymi Szwecji – przekazały fińskie siły zbrojne.

W tegorocznych ćwiczeniach Finowie udają napastnika, a Szwedzi stają do obrony. To ciekawe zobaczyć, jak zareagują na stworzone przez nas sytuacje kryzysowe i wyzwania – przyznał dowódca karelskiej eskadry myśliwców Eetu Rikkinen.

Manewry "Ruska 22" w Finlandii

Ruska 22" są głównymi w kalendarzu ćwiczeń manewrami fińskich sił powietrznych. Bierze w nich udział ok. 50 samolotów (ze strony fińskiej myśliwce wielozadaniowe F/A-18 Hornet oraz szkolno-treningowe Hawk czy śmigłowiec NH90, a ze szwedzkiej – myśliwce JAS 39 Gripen), a także 3,7 tys. osób, w tym ok. 2,5 tys. rezerwistów.

Przeloty odbywać się będą na terenie całej Finlandii. Główne bazy to Rovaniemi w Laponii oraz Jyvaskyla w środkowej Finlandii, a w Szwecji Lulea.

Nazwa manewrów "Ruska" odnosi się do fińskiego jesiennego krajobrazu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Antonia Sehlstedt/Försvarsmakten

Pozostałe wiadomości