Małżeństwo dobre dla zdrowia

TVN24

Aktualizacja:
sxc.huBadania pokazują, że małżeństwo służy ludziom

Narzekasz na zdrowie? Naukowcy polecają małżeństwo. Ostatnie badania pokazały, że żona lub mąż mogą pozytywnie wpłynąć na nasze psychiczne samopoczucie.

W badaniach nowozelandzkiej psycholog klinicznej Kate Scott z Uniwersytetu Otago, uczestniczyło w sumie 34,5 tys. osób. Badania zostały przeprowadzone w 15 krajach.

Zgodnie z ich wynikami, małżeństwo redukuje ryzyko zachorowań na najpopularniejsze choroby psychiczne takie jak depresja, uzależnienie alkoholowe czy od lekarstw.

Dla mężczyzn, dla kobiet

Wyniki badań rozwiały także wcześniejsze przekonanie, że małżeństwo bardziej służy mężczyznom niż kobietom. - Jedno z ważniejszych stwierdzeń ostatnich lat mówiło, że małżeństwo jest lepsze dla mężczyzn niż kobiet, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne. Te badania nie mogą się z tym zgodzić - powiedziała Scott.

- Odkryliśmy, że w porównaniu z osobami, które nigdy nie wyszły za mąż lub nie ożeniły się, małżeństwo jest dobre zarówno dla kobiet jak i mężczyzn z punktu widzenia zdrowia psychicznego - dodała.

Badania pokazały, że małżeństwo sprzyja zdrowiu, tymczasem separacja, rozwód lub owdowienie może spowodować wzrost ryzyka choroby psychicznej, szczególnie jeśli chodzi o uzależnienia u kobiet oraz depresję u mężczyzn.

Źródło: AFP, yahoo.com