TVN24 | Świat

Ospa małpia w Europie. Drugi kraj szykuje się do wprowadzenia izolacji osób zakażonych

TVN24 | Świat

Autor:
akw/dap
Źródło:
Reuters

Niemcy zamówiły 40 tysięcy dawek szczepionki przeciw ospie prawdziwej. To w odpowiedzi na pojawiające się potwierdzone przypadki ospy małpiej w tym kraju. Szef niemieckiego resortu zdrowia ogłosił także, że zakażone osoby ma czekać izolacja.

Przemawiając na wtorkowej konferencji, niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach powiedział, że na razie stawia na co najmniej 21-dniowy okres izolacji zarażonych osób, aby powstrzymać epidemię - podał Reuters. 40 tysięcy szczepionek Imvanex zostało zamówionych od Bavarian Nordic.

Lothar Wieler, szef niemieckiego Instytutu Chorób Zakaźnych imienia Roberta Kocha, na oddzielnej konferencji podał, że jak dotąd w Niemczech zarejestrowano pięć przypadków ospy małpiej. Wszystkie wykryto u mężczyzn.

Dotąd na wprowadzenie izolacji z powodu ospy małpiej zdecydowała się jedynie Belgia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Małpia ospa w Europie. Jakie są objawy?

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród jej symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Pierwsze poza Afryką przypadki potwierdzono między innymi w Austrii, Niemczech, Portugalii, Hiszpanii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii i Szwecji, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

WHO: transmisja małpiej ospy może przyspieszyć w związku z letnimi imprezami

Profesor Zajkowska o ospie małpiej. "Choroba nie jest nowa, sam wirus nie jest nowy, ale jest przy niej nowe zjawisko"
Profesor Zajkowska o ospie małpiej. "Choroba nie jest nowa, sam wirus nie jest nowy, ale jest przy niej nowe zjawisko" TVN24

Autor:akw/dap

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock