Mali zawiesza rotację żołnierzy misji pokojowej ONZ

Źródło:
Reuters
Misja pokojowa ONZ w Mali
Misja pokojowa ONZ w Mali
Reuters Archive
Misja pokojowa ONZ w MaliReuters Archive

Wojskowy rząd w Mali - kilka dni po aresztowaniu 49 żołnierzy z Wybrzeża Kości Słoniowej, których podejrzewa się o to, że przybyli do kraju bez pozwolenia - poinformował w czwartek, że tymczasowo zawiesza rotację żołnierzy misji pokojowej ONZ.

Rządząca w Mali junta, która przejęła władzę przeprowadzając zamach stanu w sierpniu 2020 roku wielokrotnie ścierała się z wieloma tradycyjnymi partnerami w związku z wprowadzonymi sankcjami i pojawiającymi się głosami krytyki za opóźnienia w przeprowadzeniu wyborów. Jest także krytykowana za współpracę z rosyjskimi najemnikami – przekazała agencja Reutera.

Kiedy Rada Bezpieczeństwa ONZ odnowiła mandat misji bezpieczeństwa w zeszłym miesiącu, malijskie władze zaczęły przeciwstawiać się apelom o zezwolenie na przybycie sił pokojowych w celu prowadzenia dochodzeń w sprawie łamania praw człowieka. Teraz malijski rząd podjął kolejną decyzję.

Zawieszenie rotacji dotyczy blisko 12 tysięcy żołnierzy misji pokojowej ONZ i będzie obowiązywać do czasu zwołania spotkania z przedstawicielami misji – poinformowało w czwartek malijskie ministerstwo spraw zagranicznych.

ONZ wezwała do "pilnego rozwiązania" sprawy. – Rotacja kontyngentów ma kluczowe znaczenie dla skuteczności operacyjnej misji oraz bezpieczeństwa personelu – powiedział zastępca rzecznika ONZ Farhan Haq. Dodał, że część personelu powinna zostać zwolniona z misji kilka miesięcy temu.

Aresztowanie żołnierzy Wybrzeża Kości Słoniowej w Mali

Zawieszenie rotacji ma związek z aresztowaniem na międzynarodowym lotnisku w Bamako 49 żołnierzy z Wybrzeża Kości Słoniowej. Junta Mali poinformowała, że żołnierze zostaną uznani za najemników.

Wybrzeże Kości Słoniowej wyjaśnia, że żołnierze zostali rozmieszczeni w ramach umowy o wsparciu bezpieczeństwa i logistyki podpisanej z misją ONZ w 2019 roku i że zgodnie z konwencją byli ósmą zmianą wysłaną do Mali.

Rzecznik misji początkowo potwierdził tę informację, ale rzecznik ONZ w Nowym Jorku powiedział później, że żadne wojska z Wybrzeża Kości Słoniowej nie zostały rozmieszczone w ramach konwencji.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive