Świat

Mali: Francuskie wojsko przejęło kolejne lotnisko

Świat


Wojska francuskie zajęły w nocy z wtorku na środę lotnisko w Kidal, trzecim dużym mieście na północy Mali po wyparciu islamistów z Gao i Timbuktu - poinformowała agencja AFP powołując się na lokalne źródła.

- Francuski samolot wylądował na pasie startowym w Kidal. Żołnierze zajęli pozycje w rejonie lotniska. Widać także helikoptery - oświadczył przedstawiciel miejscowych władz. Informację potwierdzili przedstawiciele miejscowych plemion Tuaregów oraz malijskich służb bezpieczeństwa. W ciągu ubiegłych 48 godzin wojska francuskie i malijskie opanowały, nie napotykając na poważniejszy opór ze strony islamistów, dwa duże miasta na północy Mali - Gao i Timbuktu.

Wyparli islamistów

Miasto Kidal położone w odległości 1500 km na północny wschód od stolicy kraju - Bamako, w pobliżu granicy z Algierią, była twierdzą zbrojnej organizacji islamistów Ansar Dine (Obrońców Islamu). Jako pierwsze zostało zajęte przez islamistów, wspieranych przez Tuaregów, w marcu ub. roku. Później islamiści wyparli z tego rejonu byłych tuareskich sojuszników. W ostatnich dniach miasto przeszło w ręce umiarkowanego ugrupowania Islamskiego Ruchu Azawadu (MIA), które odłączyło się od Ansar Dine. 24 stycznia ugrupowanie poinformowało o wyrzeczeniu się terroryzmu i zadeklarowało działanie na rzecz "pokojowego rozwiązania" konfliktu w Mali.

Misja w Mali

Działania przeciwko islamistom mającym powiązania z Al-Kaidą prowadzi obecnie, oprócz armii malijskiej, 3500 żołnierzy francuskich wspieranych przez 1400 żołnierzy z państw Afryki Zachodniej oraz kontyngent z Czadu. Do Mali ma przybyć łącznie 8 tys. żołnierzy z państw afrykańskich, ale ich rozmieszczenie opóźnia się ze względu na problemy finansowe i logistyczne.

Autor: jk//bgr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: