Świat

Miał zginąć w nalocie, ale przeżył. Dżihadysta w nagraniu wyśmiewa francuską armię

Świat


Czołowy malijski dżihadysta Amadou Koufa, który miał zginąć w listopadzie ubiegłego roku w ofensywie francuskich sił zbrojnych, jednak żyje. Terrorysta pojawił się na najnowszym nagraniu propagandowym swojego ugrupowania, na którym kpi z francuskiej i malijskiej armii.

Amadou Koufa to radykalny islamski kaznodzieja i przywódca powiązanego z Al-Kaidą zbrojnego ugrupowania Dżamaa Nusrat al-Islam wal-Muslimin (Grupa Wsparcia Islamu i Muzułmanów). Miał być jednym z 35 bojowników, "zneutralizowanych" w operacji francuskiej armii, przeprowadzonej 22 listopada ubiegłego roku.

Wieść o jego śmierci władze w Paryżu z dumą przekazały kilka dni później. Doniesienia te potwierdziła także malijska armia. Uznano to za silny cios dla dżihadystycznego ugrupowania.

MaliWikipedia (CC BY-SA 2.0)

Terrorysta, który przeżył

Nieco ponad trzy miesiące po tych wydarzeniach Koufa powraca - żywy. Miejscową prasę i media społecznościowe obiegło w tym tygodniu nagranie, na którym występuje rzekomo uśmiercony dżihadysta. Jak opisuje brytyjski "Guardian", ubrany w biały turban, z pofarbowaną na czerwono brodą, terrorysta wyśmiewa na nim twierdzenia o swojej śmierci.

Jak twierdzi Kaufa, przekazanie informacji o tym, że przeżył atak zostało opóźnione, by "zobaczyć polityczne reakcje" i dokładnie przygotować odpowiedź "medialnie, politycznie i w terenie".

Rzecznik szefa sztabu francuskiej armii przekazał, że władze są w trakcie uwierzytelniania nagrania. Przedstawiciel malijskiej armii odmówił komentarza.

Autentyczność filmu potwierdziła natomiast amerykańska organizacja SITE Intelligence Group, która zajmuje się monitorowaniem witryn dżihadystów.

W ubiegłym tygodniu minister obrony Francji Florence Parly poinformowała, że 21 lutego w operacji francuskich sił zbrojnych zginął Yahia Abou Hamman - druga najważniejsza postać w ugrupowaniu Dżamaa Nusrat.

Kraj w cieniu dżihadu

W pięciu krajach regionu - w Mali, Nigrze, Burkinie Faso, Mauretanii i Czadzie - rozlokowanych jest łącznie około 4500 żołnierzy francuskich, wchodzących w skład kontyngentów pokojowych.

Francuscy żołnierze w MaliWikipedia (CC BY-SA 4.0)
Francuscy żołnierze w MaliFrancuskie Ministerstwo Obrony

W Mali dochodzi do licznych zamachów i ataków islamistów. Obok Dżamaa Nusrat al-Islam wal-Muslimin, które przeprowadza ataki na cywilne i wojskowe cele w Mali i poza jego granicami, aktywne są również siły bojowe tzw. Państwa Islamskiego Wielkiej Sahary.

W Mali od 2013 r. obecne są siły pokojowe ONZ. Przybyły, aby pomóc w normalizacji sytuacji na północy kraju. Ich liczebność sięga 11 tysięcy. W lipcu 2015 roku zostało zawarte porozumienie o zawieszeniu działań wojennych sygnowane przez władze w Bamako oraz przywódców rebelii Tuaregów na północy kraju.

Islamiści wykorzystali wspomnianą rebelię do siania chaosu w Mali oraz w jego sąsiedztwie. Dżihadyści wykorzystują fakt, że granice między Mali, Nigrem i Burkiną Faso są bardzo słabo kontrolowane przez władze tych państw.

W Mali dochodzi do licznych zamachów i ataków islamistów

Autor: momo//plw//kwoj / Źródło: Guardian, France 24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Tagi:
Raporty: