Wznawiają poszukiwania MH370. Miliony za znalezienie samolotu

[object Object]
MH370 zaginął w marcu 2014 rokuReuters Archive
wideo 2/3

Poszukiwania zaginionego w 2014 roku samolotu linii Malaysia Airlines zostaną wznowione. Malezja osiągnęła bowiem nowe porozumienie z firmą specjalizującą się w podwodnych poszukiwaniach. Spółka otrzyma zapłatę jedynie wówczas, gdy odnajdzie maszynę. Na jej pokładzie znajdowało się 239 osób.

Malezyjski minister transportu Liow Tiong Lai podkreślił "niezachwiane zaangażowanie władz, by rozwiązać zagadkę lotu MH370". Jak wynika z nowych analiz prawdopodobnej trasy ostatniego lotu malezyjskiej maszyny, mogła ona rozbić się na północ od obszaru wcześniejszych poszukiwań. Zdaniem ministra "prawdopodobieństwo znalezienia wraku w nowym wskazanym obszarze wynosi 85 procent".

Miliony za znalezienie wraku

Umowa dotycząca wznowienia poszukiwań podpisana została z amerykańską spółką Ocean Infinity, która wynajęła na potrzeby operacji norweski statek poszukiwawczy. Według informacji mediów dysponuje on kilkoma niezależnymi jednostkami podwodnymi, które mają prowadzić poszukiwania znacznie szybciej niż dotychczas.

Nowy obszar poszukiwań jest znacznie mniejszy, co również ułatwi operację.

Firma nie ujawniła szacowanego kosztu wznowienia poszukiwań. Wiadomo jednak, że ma je prowadzić na własny rachunek - otrzyma zapłatę dopiero, gdy samolot uda się znaleźć. Podpisana umowa zakłada, że w zależności od tego, jak szybko się to powiedzie, zapłata wyniesie od 20 do 70 milionów dolarów. Przeszukanie całego nowego obszaru ma zostać ukończone w 90 dni.

Tajemnica lotu MH370

Maszyna linii Malaysia Airlines wystartowała do swojego ostatniego lotu, oznaczonego jako rejs MH370, w marcu 2014 roku. Miała polecieć z Kuala Lumpur do Pekinu, ale po drodze zniknęła z radarów, stracono z nią wszelką łączność. Ze szczątkowych informacji wynika, że leciała jeszcze przez wiele godzin, po czym rozbiła się gdzieś na Oceanie Indyjskim.

Do tej pory nie udało się natrafić na szczątki samolotu. Śledczy mają jedynie kilka fragmentów z tworzyw sztucznych, które ocean wyrzucił po wielu miesiącach na plaże wysp w zachodniej części Oceanu Indyjskiego.

Jak zauważa BBC, akcja poszukiwawcza malezyjskiej maszyny lotu MH370 była jedną z największych powierzchniowych i podwodnych operacji w historii lotnictwa, a zaangażowane w nią były Australia, Malezja i Chiny. Jednak po ponad tysiącu dni operacji została zawieszona w styczniu 2017 roku.

Spotkało się to z protestami rodzin osób, które znajdowały się na pokładzie samolotu.

Autor: mm//kg / Źródło: BBC, PAP

Raporty: