Sułtan "nieodwołalnie się rozwiódł". Miss Moskwy uważa inaczej

Świat

Aktualizacja:
@rihanapetra/InstagramMuhammad V abdykował w styczniu bieżącego roku (wideo archiwalne)

Były król Malezji Muhammad V rozwiódł się z Miss Moskwy Rihaną Oksaną Gorbaczenko - ogłosił jego prawnik kilka miesięcy po abdykacji króla. Kobieta utrzymuje jednak, że wciąż jest żoną sułtana i zamieszcza wspólne zdjęcia w sieci.

Muhammad V abdykował w styczniu, zaledwie dwa lata po wstąpieniu na tron. Był to pierwszy przypadek abdykacji przed końcem pięcioletniej kadencji malezyjskiego króla od uzyskania przez kraj niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1957 roku. Pałac królewski nie podał wówczas przyczyn tej decyzji.

Pogłoski o możliwym ustąpieniu z tronu 49-letniego króla zaczęły pojawiać się na kilka tygodni przed abdykacją. Według oficjalnych informacji monarcha nie wykonywał swoich obowiązków od listopada ze względu na problemy zdrowotne. Nieoficjalnie jednak problemy sułtana wiązały się Miss Moskwy roku 2015 Oksaną Wojewodiną, którą poślubił w listopadzie 2018 roku.

Teraz, według prawnika byłego monarchy, małżeństwo się zakończyło. Sułtan "nieodwołalnie rozwiódł się z Rihaną Oksaną Gorbaczenko [zmieniła imię po przejściu na islam - red.] 22 czerwca 2019 roku, wypowiadając trzykrotnie 'talak' (arab. talaq), zgodnie z prawem islamskim" - poinformował mecenas Koh Tien Hua. "Talak" oznacza "opuszczenie". Tzw. potrójny talak to praktyka, która pozwala muzułmaninowi przerwać małżeństwo.

Sąd islamski w sułtanacie Kelantan, którego Muhammad jest nadal władcą, wydał orzeczenie o rozwodzie - przekazał prawnik sułtana.

"Nie ma do tej pory obiektywnych dowodów na to, kto jest ojcem biologicznym dziecka"

Miss Moskwy powiedziała, że nic jej nie wiadomo o rozwodzie. - Nigdy nie słyszałam o żadnych oświadczeniach w sprawie rozwodu, które by mi bezpośrednio przedstawiono - powiedziała Gorbaczenko na stronie internetowej Malaysiakini i na swoim koncie na Instagramie wciąż publikuje zdjęcia sułtana i syna, którego urodziła w maju.

Mecenas Koh powiedział singapurskiej gazecie "Straits Times", że "nie ma do tej pory obiektywnych dowodów na to, kto jest ojcem biologicznym dziecka".

Malezja jest federacyjną monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest wybierany na pięć lat przez Zgromadzenie Władców (sułtanów) król, który sprawuje przede wszystkim funkcje reprezentacyjne.

W większości muzułmańskiej Malezji monarcha uchodzi za gwaranta zachowania tradycji i czczony jest jako najwyższy przedstawiciel religijny. Po abdykacji Muhammada V władcy sułtanatów wybrali na jego następcę sułtana Abdullaha Sultana Ahmada Shaha, który przybrał imię Abdullaha II.

Autor: tmw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: @rihanapetra/Instagram