Malala chce studiować na Oksfordzie

TVN24

Aktualizacja:
Flickr | UK Department for International DevelopmentMalala chce studiować w Anglii

Pakistanka Malala Yousafzai, orędowniczka prawa kobiet do edukacji i najmłodsza laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, w opublikowanym w piątek wywiadzie dla pakistańskiej prasy zdradziła, że niedawno odbyła rozmowę kwalifikacyjną na studia w Oxfordzie.

19-letnia obecnie Malala przyznała, że rozmowa nie należała do łatwych i że jak każdy inny kandydat na studia na prestiżowym Uniwersytecie Oksfordzkim z niecierpliwością i obawą czeka na wynik. Dodała, że chce studiować filozofię, politologię i ekonomię.

W wieku 11 lat Malala Yousafzai zaczęła pod pseudonimem prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie. Jako 15-latka została zaatakowana przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły w dolinie Swat, na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, a po intensywnym leczeniu i rehabilitacji w Anglii kontynuowała tam edukację. Nie może wrócić do ojczyzny, bo talibowie oskarżają ją o propagowanie zachodniego stylu życia i "nieprzyzwoite" zachowanie, grożąc śmiercią dziewczynie i jej bliskim. Za niezłomną postawę młodą Pakistankę nagrodził m.in. Uniwersytet Harvarda, a Parlament Europejski przyznał jej w 2013 roku Nagrodę Sacharowa za zasługi w walce o prawa człowieka. Rok później Malala jako najmłodsza osoba w historii otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

10.12.2014 | Laureaci Pokojowego Nobla odebrali nagrodyFakty TVN

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Flickr | UK Department for International Development