Świat

Sprawcy pierwszych zabójstw na Majdanie wciąż nieznani

Świat

"Zawsze był dobry, jak trzeba było pomagał"
Uwaga TVNWśród pierwszych ofiar starć na Majdanie był Białorusin Michaił Żyznieuski

Ukraińska prokuratura nie zna sprawców pierwszych zabójstw, do których doszło w styczniu 2014 r. podczas protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie. MSW poszukuje zaś ponad 400 sztuk broni wydanych wówczas przez władze chuliganom - oświadczyli przedstawiciele tych resortów.

- 22 stycznia (2014 r.) zabici zostali Serhij Nihojan, Michaił Żyznieuski i Roman Senyk. Niestety, w chwili obecnej osoby, które dokonały tych zabójstw, nie są znane - powiedział na konferencji prasowej w środę przedstawiciel Prokuratury Generalnej Serhij Horbatiuk.

Przed drugą rocznicą Majdanu

Przed przypadającą w najbliższą sobotę drugą rocznicą wybuchu protestów i na polecenie prezydenta Petra Poroszenki resort spraw wewnętrznych wraz z prokuraturą od dwóch dni informują opinię publiczną o wynikach śledztw, które prowadzone są w sprawie przestępstw na Majdanie.

Dotychczas ustalono m.in., że naborem chuliganów, tzw. "tituszków", którzy zatrudniani byli do walk z uczestnikami protestów na przełomie 2013 i 2014 r., zajmował się ówczesny minister spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko. Miał on opłacać i koordynować ich działania z polecenia ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza.

- Działalność "tituszków" nie była spontaniczna. Działali w ścisłej koordynacji z przedstawicielami byłych władz - podkreślił Horbatiuk.

Broń trafiła do "tituszków"

Serhij Tychonow z ukraińskiej policji poinformował, że podczas protestów na Majdanie "tituszkom" wydawana była broń z magazynów ówczesnego MSW. - Na skład nie powróciło aż 408 karabinów, które wydano chuliganom w najgorętszym okresie protestów, 20 lutego 2014 r. - powiedział.

Prokuratura Generalna podała ponadto, że inicjatorem przyjęcia przez parlament tzw. ustaw dyktatorskich, które w styczniu 2014 r. doprowadziły do zamieszek w Kijowie, był Wiktor Janukowycz. Ustawy te, poważnie ograniczające prawo obywateli do demonstracji, zostały anulowane po tym, gdy na Majdanie padły pierwsze ofiary śmiertelne.

Pokojowy wiec

Manifestacje na Majdanie rozpoczęły się 21 listopada 2013 r., gdy władze ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. W wyniku brutalnych działań milicji pokojowe wiece przekształciły się w protesty przeciwko ekipie Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób. W następstwie protestów w lutym 2014 r. Janukowycz zbiegł z kraju i schronił się w Rosji.

[object Object]
"Pierwsi giną ci najlepsi"tvn24
wideo 2/3

Autor: asz//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości