Majdan do następnego prezydenta: będziemy cię obserwować. Jesteśmy właścicielami tego kraju

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Podczas gdy Ukraina przygotowuje się do niedzielnych wyborów prezydenckich, przesłanie Majdanu jest jasne: nowy przywódca będzie bacznie obserwowany i ludzie mogą znów zaprotestować, jeśli poczują się oszukani - pisze z Kijowa agencja Reutera.

Trzy miesiące po ucieczce popieranego przez Rosję prezydenta Wiktora Janukowycza kijowski Majdan Niepodległości wciąż wygląda jak strefa działań wojennych, z zasiekami z drutu kolczastego i barykadami, zastawiony jest namiotami i patrolowany przez "obrońców", którzy nie spieszą się z odejściem. - Jestem tu od grudnia. Zostaniemy tutaj aż do czasu po wyborach prezydenckich, a nowy prezydent i władze muszą spełnić nasze żądania prawdziwej demokracji i położenia kresu korupcji - cytuje Reuters 40-letniego Iwana Stratenkę, jednego z dowódców na Majdanie. - Rewolucja jeszcze się nie zakończyła. Janukowycz odszedł, ale system, który go karmił i pozwalał mu grabić kraj, wciąż istnieje - mówi pochodzący ze Lwowa Stratenko - Oczekujemy od naszego nowego prezydenta mądrych, ale radykalnych działań - dodaje.

Poroszenko faworytem

Reuters odnotowuje, że sondaże opinii publicznej wskazują biznesmena Petra Poroszenkę jako zwycięzcę wyborów prezydenckich, albo już w pierwszej turze w niedzielę, albo - jeśli nie zdobędzie ponad 50 proc. głosów - w drugiej turze wyznaczonej na 15 czerwca. Nazywany "królem czekolady" Poroszenko, były uczestnik pomarańczowej rewolucji 2004 roku, ale i minister gospodarki w ekipie Janukowycza, poparł protesty na Majdanie. Jest postrzegany jako pragmatyczny, doświadczony polityk, który zachowa prozachodnią orientację Ukrainy, próbując zarazem naprawić stosunki z Rosją.

Nowy prezydent będzie "bacznie obserwowany"

Inny dowódca na Majdanie, Andrij Weremenko, zwraca uwagę, że nowy prezydent będzie bacznie obserwowany i przypomina, że pomarańczowa rewolucja wyniosła do władzy rząd, który - zdaniem wielu - okazał się "dyskredytującą porażką".

- Jeśli spróbują wrócić do starego skorumpowanego systemu, będzie kolejny Majdan i będzie on bardziej zacięty niż przedtem, o wiele bardziej - mówi Weremenko. - Nasze żądania muszą zostać spełnione - konkretnie chodzi o decentralizację władzy i stworzenie systemu, który naprawdę zwalcza korupcję. Na razie jeszcze tak nie jest. Biurokraci wciąż ustawiają przetargi i biorą łapówki, wciąż nie ukarano tych, którzy uczestniczyli w zabijaniu ludzi na Majdanie" - dodaje.

Na wschodzie wciąż niespokojnie

Reuters akcentuje, że uwaga Kijowa i świata jest teraz skoncentrowana na wschodzie Ukrainy, gdzie wojsko walczy z separatystami, którzy proklamowali "republiki ludowe" i mówią, że chcą ich przyłączenia do Rosji. - Kłopoty na wschodzie odwróciły naszą uwagę. Zamiast walczyć z problemami wewnętrznymi Ukrainy, takimi jak korupcja, musimy się zajmować zagrożeniem ze strony Rosji, separatystami na wschodzie - wskazuje Weremenko.

"Poroszenko częścią dawnego systemu"

Popierany przez Zachód rząd w Kijowie ma nadzieję, że niedzielne wybory prezydenckie przywrócą normalność i stabilność po miesiącach niepokojów. Ale na Majdanie nie wszystkie opinie o prawdopodobnym przyszłym prezydencie są pozytywne. - Szykujemy się teraz do wyboru kolejnego oligarchy. Pozbyliśmy się jednej bandy, tylko po to, by zobaczyć, jak zastępuje ją inna. Jestem bardzo rozczarowany - mówi 57-letni Nikołaj, były wojskowy. - Jestem pewien, że za jakieś sześć miesięcy ludzie znów pojawią się na Majdanie, tym razem z plakatami nawołującymi do "Ukrainy bez Poroszenki". Mykoła, który odmówił podania nazwiska, powiedział, że będzie głosował na Julię Tymoszenko, byłą premier i przywódczynię pomarańczowej rewolucji. Sondaże pokazują, że Tymoszenko jest w wyścigu prezydenckim na drugim miejscu, ale daleko za Poroszenką. Stratenko przyznaje, że Poroszenko jest częścią dawnego systemu, ale uważa, że nie jest to "zły człowiek". - Majdan pokazuje, że ludzie zaczynają się budzić, chcą przejmować odpowiedzialność. Nie chcemy państwa zdominowanego przez naszych przywódców, tak było w Związku Radzieckim. Teraz my jesteśmy panami, jesteśmy właścicielami tego kraju - mówi.

Autor: kło//kdj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości