Świat

Maha Vajiralongkorn coraz bliżej tronu

Świat


Zbierający się raz w tygodniu gabinet ministrów Tajlandii wystosował we wtorek oficjalny wniosek do Zgromadzenia Narodowego, aby rozpoczął procedurę intronizacji i zwrócił się do następcy tronu, którym jest książę Maha Vajiralongkorn, o zgodę na swą koronację.

Poinformował o tym we wtorek wicepremier i minister obrony Tajlandii generał Prawit Wongsuwan. W Tajlandii, która jest monarchią konstytucyjną, procedura wymaga, aby w odpowiedzi na inicjatywę rządu parlament zwrócił się oficjalnie do następcy tronu z prośbą o objęcie władzy królewskiej.

Jeśli syn powszechnie wielbionego króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja, który zmarł 13 października, 64-letni Maha Vajiralongkorn wyrazi zgodę, w parlamencie odbędą się przesłuchania z jego udziałem. - Koronacja nastąpi dzień, góra dwa dni po tej audiencji – powiedział dziennikarzom generał Prawit. Po śmierci poprzedniego króla Tajlandii książę Maha poprosił o czas na przygotowanie, zanim zostanie ogłoszony monarchą. O jego decyzji poinformował premier Prayuth Chan-ocha, który jest jednocześnie przywódcą rządzącej od maja 2014 roku junty. Okres ten przeciągnął się do prawie sześciu tygodni. Agencje wskazują, że decyzja księcia o odroczeniu koronacji nastąpiła wbrew oczekiwaniom narodu, który doznał szoku po śmierci 88-letniego króla Ramy IX cieszącego się w Tajlandii praktycznie statusem półboga.

Śmierć króla symbolu

W skonfliktowanym politycznie społeczeństwie Tajlandii tylko król Rama IX jednoczył wszystkich mieszkańców. Dla wielu Tajlandczyków Bhumibol był jednym monarchą, jakiego znali. Król prowadził Tajlandię przez gwałtowne przewroty w kraju oraz komunistyczne rewolucje u sąsiadów. Był przedstawiany jako ojciec narodu i gwarant stabilności. Kult tego monarchy nasilił się po wojskowym zamachu stanu sprzed dwóch lat. Przyszły król Tajlandii, mniej znany i cieszący się dużo mniejszą popularnością niż ojciec, większość czasu mieszkał w Niemczech. Ma wojskowe wykształcenie, które zdobył m.in. w Royal Military College, Duntroon, w Australii. W ostatnich latach często zastępował swego ojca podczas oficjalnych uroczystości, ale rzadko zabierał głos.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: