Międzynarodowi eksperci: Iran dotrzymuje postanowień porozumienia atomowego


Iran dotrzymuje głównych ograniczeń swej działalności nuklearnej, narzuconych w porozumieniu z 2015 roku z mocarstwami światowymi - informuje w piątek Reuters, powołując się na poufny raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

To drugi raport od czasu, gdy w maju prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z tego porozumienia i przywracają sankcje wobec Iranu.

Niepewny los porozumienia

MAEA stwierdza w nim, że Teheran dotrzymuje limitów dotyczących wzbogacania uranu i zapasów wzbogaconego uranu.

W raporcie przygotowanym w maju MAEA wskazywała, że Iran mógłby lepiej współpracować z jej inspektorami i tym samym "umocnić zaufanie", ale - jak podkreśla Reuters - nie zarzuciła Teheranowi, że jego postępowanie mogłoby być powodem do zaniepokojenia.

Reuters pisze, że w najnowszym raporcie dla państw członkowskich MAEA, z którym miał się okazję zapoznać, agencja "używa podobnego języka". W raporcie odnotowano, że MAEA zrealizowała wszystkie inspekcje potrzebne do weryfikacji przestrzegania przez Iran porozumienia z 2015 roku.

Reuters odnotowuje, że w związku z wycofaniem się USA i przywróceniem amerykańskich sankcji wobec Iranu wielu dyplomatów i analityków wątpi obecnie, czy porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego przetrwa mimo "starań Unii Europejskiej o przeciwdziałanie niektórym efektom posunięcia Trumpa".

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył w środę, że Teheran może wycofać się z porozumienia z 2015 roku, jeśli uzna, że nie służy ono jego interesom. Uznał, iż powinien "porzucić nadzieję", że kraje europejskie, które podpisały umowę, zdołają ją uratować.

Umowa z mocarstwami

Umowę podpisały w 2015 roku Iran oraz USA, Chiny, Francja, Rosja, Wielka Brytania i Niemcy. Miała ona na celu ograniczenie programu nuklearnego Iranu w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji nałożonych na ten kraj.

Na spotkaniu z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim i jego rządem Chamenei oświadczył, że Iran nie będzie negocjował z "nieprzyzwoitymi" przedstawicielami władz USA na żadnym szczeblu w sprawie nowego układu poświęconego irańskiemu programowi atomowemu.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IAEA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP