TVN24 | Świat

Obcokrajowcy zatrzymani na Madagaskarze. Są podejrzani o plan zamachu na prezydenta

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kg
Źródło:
PAP
Obcokrajowcy zatrzymani w Madagaskarze. Są podejrzani o plan zamachu na prezydentaReuters
wideo 2/2
ReutersObcokrajowcy zatrzymani w Madagaskarze. Są podejrzani o plan zamachu na prezydenta

Prokurator generalna Madagaskaru Berthine Razafiarivony poinformowała w środę wieczorem, że aresztowano kilku obcokrajowców i obywateli Madagaskaru, którzy mieli przygotować zamach na prezydenta Andry Rajoelinę. Plan zabójstwa mieli opracować cudzoziemcy. W sprawie zatrzymano między innymi dwóch Francuzów.

Jeden z aresztowanych podejrzanych o zamach na prezydenta Madagaskaru to emerytowany pułkownik, który dowodził francuskim pułkiem w Czadzie, drugi to były żandarm, który na Madagaskarze szkolił komandosów. Prokuratura nie podała ich danych, ale nazwiska natychmiast pojawiły się w internecie, gdzie anonimowi autorzy poinformowali, że zatrzymani to Paul Rafanoharana i Philippe-Marc François. Rafanoharana miał być przez krótki czas doradcą dyplomatycznym prezydenta.

Prezydent Madagaskaru Andry RajoelinaPAP/EPA/LEGNAN KOULA

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zatrzymania kilka dni po demonstracjach

Oprócz kilku obcokrajowców, którzy mieli opracować plan zabójstwa, zatrzymano również obywateli Madagaskaru - poinformowała prokurator generalna Madagaskaru Berthine Razafiarivony w środę wieczorem.

Jak zauważa portal Madagaskar Tribune, o próbie zamachu na malgaską głowę państwa poinformowano kilka dni po demonstracjach zorganizowanych w Paryżu przez przedstawicieli opozycji i niecałe 48 godzin przed kongresem opozycyjnej partii RMDM byłego prezydenta Marca Ravalomanany.

Portal przypomina też, że kilka tygodni wcześniej próbowano rzekomo pozbawić życia kilku członków rządu, w tym sekretarza stanu ds. żandarmerii narodowej. W tej sprawie zatrzymano sześć osób.

Autor:mart/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/LEGNAN KOULA