Świat

Macron: Europa nigdy nie była tak potrzebna

Świat


W artykule przeznaczonym do publikacji w dziennikach 28 krajów Unii Europejskiej prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawia plan "europejskiego renesansu". Chce zwołania konferencji do przedyskutowania politycznych zmian w Europie i rewizji traktatów - pisze agencja Reutera.

Francuski prezydent w artykule wysuwa propozycje reform unijnej strategii gospodarczej w obliczu konkurencji ze strony Chin i USA, utworzenia agencji do walki z cyberprzestępczością, zwalczania zmian klimatycznych i innych problemów środowiska oraz wzmocnienia praw socjalnych.

Oceniając, że majowe wybory do Parlamentu Europejskiego będą miały decydujące znaczenie dla przyszłości Europy, Macron pisze: "Europa nigdy nie była tak potrzebna, jak teraz od czasu II wojny światowej i nigdy nie była w takim niebezpieczeństwie".

Proponuje w tym kontekście stworzenie europejskiej agencji, której zadaniem byłaby ochrona demokracji przed wyborczymi manipulacjami. Francuski przywódca krytykuje również nacjonalizm, uznając, że jest on "projektem negacji".

Opowiada się także za zakazem finansowania europejskich partii politycznych przez podmioty spoza Starego Kontynentu.

W artykule opowiada się za nowym traktatem dotyczącym obronności i bezpieczeństwa, który definiowałby obowiązki państw Unii Europejskiej w koordynacji z NATO.

Macron: Europa musi stworzyć osłonę społeczną dla każdego pracownika

Proponuje też utworzenie "tarczy społecznej", która zagwarantowałaby w szczególności "tę samą płacę w takim samym miejscu pracy".

"Europa, w której stworzono zabezpieczenie społeczne, musi stworzyć osłonę społeczną dla każdego pracownika, od wschodu do zachodu i od północy na południe" - podkreśla prezydent Francji, proponując, by każdy pracownik na Starym Kontynencie miał zagwarantowaną europejską płacę minimalną dostosowaną do każdego państwa.

Jego propozycje dotyczą też rewizji funkcjonowania strefy Schengen i utworzenia służb granicznych Unii Europejskiej oraz europejskiego biura zajmującego się polityką azylową.

W artykule francuski prezydent proponuje także m.in. utworzenie europejskiego banku klimatycznego.

"W takiej Europie ludzie naprawdę odzyskają kontrolę nad swoim przeznaczeniem, w takiej Europie Wielka Brytania, jestem pewien, znajdzie swoje miejsce" - dodaje francuski przywódca.

Inicjatywa Macrona - na mniej niż miesiąc przed brexitem i na trzy miesiące przed wyborami do europarlamentu - opiera się na radykalnych pomysłach przedstawionych przez niego w wystąpieniu na paryskiej Sorbonie we wrześniu 2017 roku - konstatuje "Financial Times".

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP