Świat

"Należy położyć kres eskalacji konfliktu zaobserwowanej w ostatnich miesiącach"

Świat


Prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowie telefonicznej wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do wykorzystania swoich wpływów, aby zakończyć konflikt i wznowić rozmowy o transformacji politycznej Syrii - poinformowano w Paryżu.

"Prezydent zaznaczył, że należy położyć kres eskalacji konfliktu zaobserwowanej w ostatnich miesiącach, aby ochronić ludność cywilną" - głosi komunikat Pałacu Elizejskiego.

Prezydent zaznaczył, że należy położyć kres eskalacji konfliktu zaobserwowanej w ostatnich miesiącach, aby ochronić ludność cywilną Pałace Elizejski

Jak podała służba prasowa Kremla, prezydent Putin poinformował o wynikach swojego spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i Iranu Hasanem Rowhanim w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii. Podkreślił także konieczność udzielenia pomocy humanitarnej temu krajowi. "Prezydent Putin poinformował o efektach rozmów w Ankarze 4 kwietnia przywódców Rosji, Iranu oraz Turcji i porozumieniu w tej kwestii na rzecz zapewnienia długotrwałej normalizacji w Syrii, wzmocnienia jej suwerenności, jedności, niezależności i integralności terytorialnej" - podał Kreml. Według strony rosyjskiej, w rozmowie wyrażono konieczność postępu procesu politycznego i uregulowania konfliktu zgodnie z decyzjami Kongresu Dialogu Narodowego Syrii, czyli konferencji w Soczi w styczniu bieżącego roku. Obydwaj przywódcy wyrazili "gotowość kontynuowania rosyjsko-francuskich konsultacji w kluczowych sprawach dotyczących Syrii". Prezydent Francji ma nadzieję, że regularny dialog z Rosją doprowadzi do znalezienia rozwiązania konfliktu syryjskiego. W maju 2018 roku Macrona jedzie do Rosji.

Spotkanie w Ankarze, spotkanie w Moskwie

Przywódcy Turcji, Iranu i Rosji w środę podczas szczytu w Ankarze zapewnili, że są zdecydowani, by przyspieszyć działania na rzecz "zaprowadzenia pokoju i stabilności w Syrii". We wspólnym oświadczeniu zwrócili uwagę na konieczność ochrony cywilów w strefach deeskalacji oraz zaakcentowali oddanie idei niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Syrii. Szczyt w Ankarze był drugim spotkaniem przywódców Turcji, Iranu i Rosji. Poprzednio rozmawiali w tym gronie w listopadzie 2017 roku w Soczi, a głównym tematem ich rozmów był konflikt w Syrii. Kolejny szczyt z udziałem przywódców tych trzech krajów odbędzie się w Iranie.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: